W niedzielę (31 marca) o godzinie 2:00 nastąpi zmiana czasu na letni. Wskazówki naszych zegarków przesuniemy na godzinę 3:00. Oznacza to skrócony czas spania oraz w niektórych przypadkach krótszy czas pracy. Czas letni zostanie wprowadzony we wszystkich krajach Unii Europejskiej oraz siedemdziesięciu państwach na całym świecie. Wiele wskazuje jednak na to, że już w 2021 roku zmiana czasu zostanie zniesiona.
Nasze zegarki przestawimy z godz. 2:00 na 3:00
fot. Astronomia24.com
Wprowadzenie czasu letniego spowoduje rzecz jasna
wydłużenie dnia. Promienie słoneczne będą nas cieszyć zdecydowanie dłużej, a zmrok zapadać będzie w godzinach późniejszych. Trudno nie cieszyć się z dłuższych i jednocześnie coraz cieplejszych dni, które mamy nadzieję staną się wkrótce regułą.
Czas letni obowiązywać będzie do października. Wówczas nastąpi zmiana czasu na
zimowy, a wskazówki naszych zegarków powędrują z godziny 3:00 na 2:00.
Przypomnieć jednak należy, iż zmiana czasu na letni i zimowy w Unii Europejskiej powinna zostać zniesiona w 2021 roku, co ustalono podczas głosowania komisji transportu Parlamentu Europejskiego. Każdy kraj będzie mógł jednak podjąć decyzję o tym, czy chce, by na jego terytorium obowiązywał czas letni, czy jednak zimowy. Europosłowie zaproponowali, by ostatnia zmiana w tych krajach UE, które postanowią na zawsze wybrać czas letni nastąpiła w ostatnią niedzielę marca 2021 roku.
Te państwa, które zdecydują się na pozostanie przy czasie zimowym przesuną wskazówki zegara po raz ostatni w niedzielę 31 października 2021 roku. Co ciekawe, powyższe ustalenia zupełnie wykluczają możliwość stosowania dotychczasowego schematu, tj. zmiany czasu dwa razy w roku. Wybór będzie więc tylko pomiędzy stałym czasem letnim i zimowym. Przynajmniej na ten moment, bowiem droga ku ostatniemu głosowaniu nie została jeszcze w całości pokonana.
Portal astronomia24.com popiera rezygnację ze zmian czasu. Pomijając już szereg badań stwierdzających negatywne skutki tego procesu dodać wypada, że w przypadku czasu letniego, zimą zmierzch następowałby nieco później niż dotychczas. Ten argument być może banalny jest jednak po głębszym zastanowieniu jak najbardziej przemawiający do osób, które narzekają na bardzo krótki dzień w jesienno-zimowej porze.
Zobacz też:
- Wiosenny powrót Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) nad wieczorne polskie niebo
- Sprawdź aktualne zachmurzenie
- Aktualne położenie ISS (Międzynarodowej Stacji Kosmicznej)
Źródło: astronomia24.com