21 grudnia o godzinie 23:23 rozpocznie się astronomiczna zima. Słońce przejdzie ze znaku Strzelca w znak Koziorożca. Astronomiczna zima rozpoczyna się w momencie przesilenia zimowego i trwać będzie aż do równonocy wiosennej (20 marca). Dzień będzie należał do najkrótszych dni w tym roku i trwać będzie zaledwie 7 godzin i 42 minuty. Na półkuli północnej będzie to najkrótszy dzień w roku, a na półkuli południowej najdłuższy.
Astronomiczna zima 2018 rozpocznie się 21 grudnia o godzinie 23:23
fot. Dmitry A. Mottl CC BY-SA 3.0
Przez cały okres trwania
zimy musimy przyzwyczaić się do stosunkowo
niskich temperatur i szybkich zachodów Słońca. Niestety śnieg podobnie jak w latach 2014-2017 nie zamierza towarzyszyć nam w okresie tegorocznych świąt Bożego Narodzenia. A szkoda, bo magiczny klimat udzieliłby się nam wszystkim jeszcze bardziej. Aktualne prognozy po 24 grudnia przewidują deszcze i temperaturę podobną do tej panującej w ubiegłym roku, czyli w granicach
4-7 stopni Celsjusza. Niestety znów borykamy się też z problemem
smogu, który widać i czuć.
Z upływem każdej kolejnej doby, dnia będzie przybywać, a noc będzie stawać się coraz krótsza. Trzeba jednak zaznaczyć, że krótszy dzień i Słońce zachodzące już po godzinie 15:00 sprzyja prowadzeniu astronomicznych obserwacji. Są więc i plusy szybko nadciągającego zmroku. Oczywiście w momentach kiedy mamy do czynienia z bezchmurnym niebem.
Atrakcją nadchodzących dni jest zbliżające się maksimum
meteorów z roju
Ursydów przypadające na noc z 22 na 23 grudnia. Rój ten związany jest bezpośrednio z kometą 8P/Tuttle. Podczas
maksimum będziemy mogli zaobserwować nawet do 10 obiektów na godzinę. Radiant czyli miejsce, z którego rozbiegają się meteory znajduje się w gwiazdozbiorze Małej Niedźwiedzicy. Oznacza to, że nigdy nie chowa się pod horyzont.
Obserwacje możemy rozpocząć już od godziny 17:00. Przypominamy również aby swojego wzroku nie kierować bezpośrednio w środek radiantu lecz kilkanaście stopni od niego - wtedy zaobserwujemy najjaśniejsze obiekty.
Radiant Ursydów 22.12.2018 - 17:00 (Kliknij na zdjęcie aby powiększyć)
Zobacz też:
- Sprawdź aktualne zachmurzenie
- Kalendarz zjawisk astronomicznych w 2018 roku
Źródło: astronomia24.com