Agencja kosmiczna NASA opublikowała zdjęcia pochodzące z sondy Mars Reconnaissance Orbiter, na których widoczna jest ogromna burza pyłowa, która może być realnym zagrożeniem dla łazika Opportunity znajdującego się w pobliżu jej centrum. Burza ta jest jedną z najbardziej intensywnych w historii Czerwonej Planety. W dniu 10 czerwca obejmowała obszar prawie 41 milionów km kwadratowych. Jest to obszar porównywalny do Ameryki Północnej i Rosji - łącznie. Tak duża ilość pyłu zablokowała w znacznej ilości docierające do powierzchni Marsa światło słoneczne.
Obszar burzy pyłowej w dniu 6 czerwca, wykonany za pomocą instrumentu MARCI sondy MRO
fot: NASA/JPL-Caltech/MSSS
Łazik Opportunity zasilany jest panelami słonecznymi. Jeżeli zostanie przysypany piaskiem, może zostać unieruchomiony już na zawsze. Agencja NASA jest świadoma takiego obrotu wydarzeń i w dniu 13 czerwca postanowiła zorganizować specjalną konferencję w celu omówienia ogromnej marsjańskiej burzy i jej wpływu na łazik Opportunity. Według aktualnych danych inżynierom nie udało się nawiązać kontaktu z łazikiem w dniu 12 czerwca. Zespół naukowców zakłada, że w akumulatorach spadło napięcie poniżej 24 woltów, a co za tym idzie Opportunity wszedł w tryb błędu niskiej mocy. Stan niskiej mocy oznacza, że wszystkie podsystemy, z wyjątkiem zegara misji są wyłączone. Zegar misji został zaprogramowany w taki sposób, aby mógł wybudzić komputer w celu sprawdzenia poziomu mocy.
Jeśli komputer łazika ustali, że jego baterie nie mają wystarczająco dużo energii następuje ponowne przejście w tryb uśpienia. Ze względu na ogromną ilość pyłu nad obszarem Perseverance Valley inżynierowie misji uważają, że jest mało prawdopodobne, aby łazik miał wystarczająco dużo światła słonecznego do naładowania baterii przez co najmniej kilka następnych dni. Z całą pewnością o wszystkich szczegółach dowiemy się już dziś podczas konferencji. Transmisję będziemy mogli obejrzeć na żywo za pośrednictwem NASA TV o godzinie 19:30 czasu polskiego.
Aktualizacja:
Konferencja NASA dobiegła końca. Los Opportunity wciąż jest nieznany. Trwa oczekiwanie na wyjście łazika z trybu uśpienia.
Obszar burzy pyłowej w dniu 6 czerwca, wykonany za pomocą instrumentu MARCI sondy MRO
Niebieska kropka - przybliżona lokalizacja łazika Opportunity.
fot: NASA/JPL-Caltech/MSSS
Symulacja "ciemniejącego" nieba na powierzchni Marsa fot: NASA/JPL-Caltech/TAMU