Świat obiegła hipoteza naukowców z Southwest Research Institute (SwRI), którzy na podstawie analiz składu chemicznego
Plutona, uznali, że może być on
nie planetą karłowatą, a ogromną kometą powstałą z miliarda komet lub innych obiektów z Pasa Kuipera! Wnioski oparto również na obserwacjach pokrytego lodem zbiornika Sputnik Planitia o powierzchni 840 000 kilometrów kwadratowych, którego charakterystycznym elementem jest kształt przypominający serce.
Czy Pluton znów czeka degradacja? Tym razem z planety karłowatej do miana komety?
fot. NASA/JHUAPL/SwRI
„Odkryliśmy
spójność pomiędzy szacowaną ilością azotu w lodowcu, a ilością jaka powinna być w przypadku, gdyby Pluton powstał w wyniku połączenia miliarda komet lub innych obiektów z Pasa Kuipera, posiadających podobny skład do badanej przez misję Rosetta komety 67P/Czuriumow-Gerasimienko” – informuje biorący udział w badaniach Chris Glein z SwRI.
Nowa teoria powstała właśnie w wyniku analizy danych zgromadzonych w ramach wspomnianych powyżej misji Rosetty, a także New Horizons, która w 2015 roku przeleciała blisko Plutona. „Nasze
badania sugerują, że początkowy skład chemiczny Plutona odziedziczony po budulcu, którym były komety został zmodyfikowany przez płynną wodę, może nawet przez ocean znajdujący się pod powierzchnią” – precyzuje Glein.
Nikt nie ukrywa, że to dopiero
początek świeżych spojrzeń naukowców, które prowadzić mogą do napisania nowej historii życia Plutona. Tę historię jak słusznie zauważa Glein – dopiero zaczynamy pojmować…
Zdjęcie Plutona wykonane przez sondę New Horizons Autor: NASA/JHUAPL/SwRI
Zobacz też:
- Kalendarz zjawisk astronomicznych w 2018 roku
- Astrofotografia 2018
- 27 lipca czeka nas najdłuższe całkowite zaćmienie Księżyca w XXI wieku i Wielka opozycja Marsa!
Źródło: swri.org