NAJCIEKAWSZE NEWSY

Astrofotografie Użytkowników

Dołącz do nas na Facebooku

Patronat medialny 2024

Astronomia24

Astronomia24

Astronomia24

Astronomia24

Astronomia24
Astronomia24


Astronomia24

Reklama

Chiny mają plan usuwania śmieci kosmicznych za pomocą laserów

BezpieczeństwoKosmiczne śmieci to jeden z największych problemów, z jakimi borykają się obecnie wszystkie agencje kosmiczne. Po sześćdziesięciu latach wysyłania rakiet, dopalaczy i satelitów w kosmos sytuacja na niskiej orbicie okołoziemskiej (LEO) stała się bardzo poważna. Biorąc pod uwagę szybkość przemieszczania się szczątków na orbicie, nawet najmniejsze śmieci mogą stanowić bardzo poważne zagrożenie dla Międzynarodowej Stacji Kosmiczne (ISS) i satelitów.

Image  by Astronomia24
Artystyczna wizja usuwania kosmicznych śmieci za pomocą lasera. Autor: Fulvio314/NASA


Nic więc dziwnego, że bardziej niż kiedykolwiek agencje kosmiczne są zaangażowane w kontrolę i monitorowanie śmieci orbitalnych oraz tworzenie środków zapobiegawczych przed możliwymi konsekwencjami. Dotychczas do pomysłów usuwania kosmicznych śmieci należały gigantyczne magnesy, siatki, harpuny a także lasery. Biorąc pod uwagę ich rosnącą obecność w kosmosie, Chiny rozważają także opracowanie gigantycznych laserów kosmicznych jako jeden możliwych sposobów zwalczania śmieci na orbicie.

Jedna taka propozycja została złożona w ramach badania zatytułowanego "Wpływ elementów orbitalnych kosmicznej stacji laserowej na usuwanie śmieci kosmicznych na małą skalę", która niedawno pojawiła się w piśmie naukowym Optik. Badanie zostało przeprowadzone przez Quan Wena, naukowca z Information and Navigation College na Chińskim Uniwersytecie Inżynierii Sił Powietrznych, przy pomocy Instytutu China Electronic Equipment System Engineering Company.

Chińscy naukowcy przeprowadzili symulację stacji laserowej, stwierdzając, że będzie to skuteczna metoda oczyszczania orbity Ziemi. To nie pierwszy raz, kiedy skierowana energia lasera została uznana za jeden z możliwych sposób usuwania kosmicznych śmieci. Jednak fakt, że Chiny badają energię lasera w celu usunięcia kosmicznych śmieci, świadczy o rosnącej obecności narodu chińskiego w kosmosie. Wydaje się to również właściwe, ponieważ Chiny są uważane za jeden z najgorszych krajów, jeśli chodzi o produkcję śmieci kosmicznych.

W 2007 r. Chiny przeprowadziły test rakiet antysatelitarnych, w wyniku którego powstało ponad 3000 nowych niebezpiecznych szczątków. Powstała chmura śmieci była największą śledzoną w historii i spowodowała znaczne szkody dla rosyjskiego satelity w 2013 roku. Wiele z tych śmieci pozostanie na orbicie przez dziesięciolecia, stwarzając poważne zagrożenie dla satelitów, stacji (ISS) oraz innych obiektów na niskiej orbicie okołoziemskiej (LEO).

O kosmicznych śmieciach na naszym portalu pisaliśmy już wielokrotnie i to, że są poważnym zagrożeniem jest faktem niepodważalnym. Będziemy wiec bacznie przyglądać się nowej chińskiej koncepcji na ich usuwanie i postępie prac. Jesteśmy jednak przekonani, że od momentu planowania do realizacji przedsięwzięcia minie jeszcze wiele lat.

Astronomia24
Artystyczna wizja usuwania kosmicznych śmieci za pomocą lasera. Autor: Fulvio314/NASA

Astronomia24
Grafika przedstawiająca chmurę kosmicznych śmieci, które obecnie otaczają Ziemię.
Autor: NASA’s Goddard Space Flight Center/JSC


Zobacz też:

- Kosmiczne śmieci zagrożeniem. Rząd ma nowy plan? - lipiec 22 2010
- Ewakuacja kosmonautów z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) - czerwiec 28 2011
- Kosmiczny śmieć zagraża astronautom z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej - styczeń 13 2012
- Polskie firmy posprzątają kosmos - październik 31 2015
- Kalendarz zjawisk astronomicznych w 2018 roku


Źródło: universetoday.com
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Nick:

Kod potwierdzający:
Kod potwierdzający


Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Świetne! Świetne! 100% [1 głos]
Bardzo dobre Bardzo dobre 0% [0 głosów]
Dobre Dobre 0% [0 głosów]
Średnie Średnie 0% [0 głosów]
Słabe Słabe 0% [0 głosów]

Ostatnio poruszane tematy

  Temat Wyświetleń Odpowiedzi Ostatni post
Toruński Zlot Miłośnikó...
ZLOTY, SPOTKANIA, IMPREZY
7561 4 Andrzej
24-10-2024 12:15
Sojuz TMA-22
MISJE ZAŁOGOWE
3650 0 Andrzej
24-10-2024 05:56
STS-134 Endeavour - 16 Maj ...
MISJE ZAŁOGOWE
51174 28 Krzysztof007
24-10-2024 05:42
Obserwacje Międzynarodowej...
OBSERWACJE NIEBIA I ZJAWISK
21725 6 Piotr
24-10-2024 02:32