Kometa 103P/Hartley 2 jest już widoczna nad Polską! Z tygodnia na tydzień, jej obserwacja będzie jednak coraz lepsza. Za niespełna półtora miesiąca jest szansa, by każdy amator zobaczył ją gołym okiem. Ci, którzy nie chcą czekać mogą spróbować namierzyć obiekt przy pomocy lornetki lub teleskopu. W dalszej części newsa przedstawimy m.in. drogę jaką pokona kometa, a także gdzie i kiedy powinniśmy ją obserwować.
Kometa Hartley 2 w 1997 roku.
Kometa 103P/Hartley 2 została odkryta 15 marca 1986 roku w obserwatorium U. K. Schmidt Telescope Unit w Siding Spring w Australii przez Malcolma Hartley'a. 10 października bieżącego roku sonda ma przelecieć w pobliżu komety znajdującej się wtedy w odległości 0,291 j.a. od Ziemi. Celem naukowym sondy będzie m.in. stworzenie mapy potencjalnych erupcji gazu na powierzchni komety.
Tak jak wspomniałem kometa jest już widoczna na naszym niebie. Obecnie można ją znaleźć w gwiazdozbiorze Pegaza. Na początku września powinniśmy skierować się na obszar Andromedy i Kasjopeji. Dla obserwatorów to przełom września/października będzie najistotniejszy. Wtedy też omawiany obiekt będzie najjaśniejszy, a co za tym idzie najlepiej widoczny z naszej planety (w Perseuszu i Woźnicy).
W październiku wystarczy nam czyste niebo i w miarę niskie natężenie światła wokół punktu jaki wybierzemy do obserwacji. Wtedy też dostrzeżemy kometę gołym okiem. Trzeba przyznać, że to fantastyczna nowina - ponownie po locie meteorów z roju Perseidów będziemy mogli "szpiegować" naszą wspaniałą przestrzeń!
-Zobacz diagram orbity 103P/Hartley 2
Źródło: NASA