Naukowcy 11 lat temu przy użyciu Teleskopu Hubble'a odkryli istnienie planety wyglądem przypominającej kometę. Jest to planeta o sporych rozmiarach, nadano jej nieoficjalną nazwę Ozyrys. Należy ona do obiektów pozasłonecznych, który krąży wokół gwiazdy HD 209458 w gwiazdozbiorze Pegaza. Gwiazda ta znajduję się bardzo blisko orbity Ozyrysa co skutkuje oddziaływaniem na jej atmosferę i w końcu na utratę materii.
HD 209458 b z charakterystycznym ogonem
fot. NASA, ESA, and G. Bacon (STScI)
HD 209458 b została odkryta w listopadzie 1999 roku metodą spektroskopową. Naukowcy po szeregu badań oszacowali, że temperatura jej powierzchni może wynosić nawet do 2000°C. Spowodowane jest to odkryciem w jej "ogonie" krzemu oraz węgla, co sugeruje, że jej powierzchnia posiada właśnie tak duża temperaturę. Planeta traci swoja materię na skutek promieniowania gwiazdy tworząc gazowa otoczkę. Unoszące się z jej powierzchni gazy tworzą za nią obłok przypominający ogon komety.
Ozyrys, a raczej (HD 209458 b - oficjalna nazwa) krąży wokół gwiazdy ciągu głównego podobnego do Słońca, znajduje się w odległości około 153 lat świetlnych od naszej planety. Jej okres orbitalny wynosi zaledwie 3,5 doby - dla porównania Merkuremu, który jest najbliżej położona planetą układu Słonecznego zajmuje to 88dni. Ozyrys na skutek utraty materii umiera jednak proces ten zachodzi bardzo powoli. Oszacowano, że może to się stać za około bilion lat gdy cała materia wyparuje.
Komputerowa animacja przedstawiająca parowanie planety