Intuition-1, polski satelita hiperspektralny zbudowany przez gliwicką spółkę KP Labs, dostarczył nowe obrazy powierzchni naszej planety, przetworzone w kosmosie za pomocą algorytmów sztucznej inteligencji. Tym razem na dostarczonych Ziemię obrazach możemy zobaczyć m.in. województwo świętokrzyskie i okolice jego stolicy – Kielc.
Intuition-1 na orbicie - wizualizacja
Obszar prezentujący Kielce i okoliczne miejscowości przedstawiony został w naturalnych kolorach, pokazując wiosenną aurę, z polami w kolorze świeżej zieleni.
Kielce i okolice. Zdjęcie pozyskanie i przetworzone na Orbicie przez satelitę Intuition-1
Drugie z opublikowanych zobrazowań obejmujące obszar rzeki Culuene w Brazylii, prezentuje intensywność roślinności w różnych odcieniach czerwieni i zieleni. Pozwoliło na to hiperspektralne obrazowanie, które w połączeniu z technologią AI pozwala na precyzyjną segmentację i klasyfikację obrazów, zwiększając efektywność zdalnego monitoringu.
Okolice rzeki Culuene w Brazylii. Zdjęcie pozyskanie i przetworzone na Orbicie przez satelitę Intuition-1
W przeciwieństwie do standardowego obrazowania RGB, które używa trzech szerokich pasm (czerwone, zielone i niebieskie), obrazowanie hiperspektralne zastosowane na pokładzie Intuition-1 zbiera informacje w całym spektrum elektromagnetycznym, dzieląc je na wiele wąskich pasm spektralnych (sensor polskiego satelity obejmuje aż 192 takie pasma), w tym tych, które nie są widoczne dla ludzkiego oka. Tak duża liczba informacji umożliwia precyzyjną identyfikację i analizę różnych substancji, typów roślinności, minerałów i innych materiałów na powierzchni Ziemi.
Intuition-1 został wystrzelony 11 listopada 2023 roku. Na jego pokładzie znajduje się zaprojektowana przez KP Labs jednostka przetwarzania danych (DPU) Leopard. Wykorzystuje ona algorytmy uczenia maszynowego i sztucznej inteligencji do autonomicznego przetwarzania danych bezpośrednio na orbicie. Leopard DPU jest zdolny do wykonywania aż trzech bilionów operacji na sekundę, co znacząco przyspiesza proces analizy danych.
Dzięki niemu, Intuition-1 może autonomicznie wykrywać, klasyfikować i analizować różne zjawiska na powierzchni Ziemi. Leopard przetwarza zgromadzone dane bezpośrednio w kosmosie, co oznacza, że nie trzeba przesyłać ogromnych ilości surowych danych na Ziemię, a tylko najbardziej istotne informacje są przekazywane do analityków, to znacząco usprawnia proces analizy i redukuje koszty związane z transmisją danych.
Więcej informacji o projektach KP Labs można znaleźć na stronie: kplabs.space
Źródło: spaceagency.biz, KP Labs.