NAJCIEKAWSZE NEWSY

Astrofotografie Użytkowników

Dołącz do nas na Facebooku

Patronat medialny 2024

Astronomia24

Astronomia24

Astronomia24

Astronomia24

Astronomia24
Astronomia24


Astronomia24

Reklama

Intuition-1 dostarczył nowe obrazy przetworzone w kosmosie. Swój obiektyw skierował także na Polskę

Satelity i Sondy KosmiczneIntuition-1, polski satelita hiperspektralny zbudowany przez gliwicką spółkę KP Labs, dostarczył nowe obrazy powierzchni naszej planety, przetworzone w kosmosie za pomocą algorytmów sztucznej inteligencji. Tym razem na dostarczonych Ziemię obrazach możemy zobaczyć m.in. województwo świętokrzyskie i okolice jego stolicy – Kielc.


Image  by Astronomia24
Intuition-1 na orbicie - wizualizacja


Obszar prezentujący Kielce i okoliczne miejscowości przedstawiony został w naturalnych kolorach, pokazując wiosenną aurę, z polami w kolorze świeżej zieleni.

Astronomia24
Kielce i okolice. Zdjęcie pozyskanie i przetworzone na Orbicie przez satelitę Intuition-1


Drugie z opublikowanych zobrazowań obejmujące obszar rzeki Culuene w Brazylii, prezentuje intensywność roślinności w różnych odcieniach czerwieni i zieleni. Pozwoliło na to hiperspektralne obrazowanie, które w połączeniu z technologią AI pozwala na precyzyjną segmentację i klasyfikację obrazów, zwiększając efektywność zdalnego monitoringu.

Astronomia24
Okolice rzeki Culuene w Brazylii. Zdjęcie pozyskanie i przetworzone na Orbicie przez satelitę Intuition-1


W przeciwieństwie do standardowego obrazowania RGB, które używa trzech szerokich pasm (czerwone, zielone i niebieskie), obrazowanie hiperspektralne zastosowane na pokładzie Intuition-1 zbiera informacje w całym spektrum elektromagnetycznym, dzieląc je na wiele wąskich pasm spektralnych (sensor polskiego satelity obejmuje aż 192 takie pasma), w tym tych, które nie są widoczne dla ludzkiego oka. Tak duża liczba informacji umożliwia precyzyjną identyfikację i analizę różnych substancji, typów roślinności, minerałów i innych materiałów na powierzchni Ziemi.
Intuition-1 został wystrzelony 11 listopada 2023 roku. Na jego pokładzie znajduje się zaprojektowana przez KP Labs jednostka przetwarzania danych (DPU) Leopard. Wykorzystuje ona algorytmy uczenia maszynowego i sztucznej inteligencji do autonomicznego przetwarzania danych bezpośrednio na orbicie. Leopard DPU jest zdolny do wykonywania aż trzech bilionów operacji na sekundę, co znacząco przyspiesza proces analizy danych.

Dzięki niemu, Intuition-1 może autonomicznie wykrywać, klasyfikować i analizować różne zjawiska na powierzchni Ziemi. Leopard przetwarza zgromadzone dane bezpośrednio w kosmosie, co oznacza, że nie trzeba przesyłać ogromnych ilości surowych danych na Ziemię, a tylko najbardziej istotne informacje są przekazywane do analityków, to znacząco usprawnia proces analizy i redukuje koszty związane z transmisją danych.

Więcej informacji o projektach KP Labs można znaleźć na stronie: kplabs.space


Źródło: spaceagency.biz, KP Labs.
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Nick:

Kod potwierdzający:
Kod potwierdzający


Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?

Ostatnio poruszane tematy

  Temat Wyświetleń Odpowiedzi Ostatni post
Toruński Zlot Miłośnikó...
ZLOTY, SPOTKANIA, IMPREZY
7561 4 Andrzej
24-10-2024 12:15
Sojuz TMA-22
MISJE ZAŁOGOWE
3650 0 Andrzej
24-10-2024 05:56
STS-134 Endeavour - 16 Maj ...
MISJE ZAŁOGOWE
51175 28 Krzysztof007
24-10-2024 05:42
Obserwacje Międzynarodowej...
OBSERWACJE NIEBIA I ZJAWISK
21726 6 Piotr
24-10-2024 02:32