NAJCIEKAWSZE NEWSY

Astrofotografie Użytkowników

Dołącz do nas na Facebooku

Patronat medialny 2024

Astronomia24

Astronomia24

Astronomia24

Astronomia24

Astronomia24
Astronomia24


Astronomia24

Reklama

Satelita Landsat 8 udokumentował rekordowo niski stan wody głównego dopływu Amazonki

ZiemiaRio Negro to największy lewy dopływ Amazonki. To już kolejny „rekordowy” spadek poziomu wody, o którym informujemy Was na łamach naszego portalu. Wśród przykładów katastrofalnych w skutkach susz wymienić należy jezioro Owens w Kalifornii, jezioro Ebinur w Chinach i Morze Aralskie w Azji Środkowej. Zapraszamy do dalszej części aktualności, gdzie znajdziecie szczegóły na temat ww. katastrof oraz dokumentację wykonaną przez satelitę Landsat 8.

Image  by Astronomia24
To już kolejny „rekordowy” spadek poziomu wody, o którym informujemy Was na łamach naszego portalu
fot. Landsat


Od lipca do października w zachodnim i północnym lesie deszczowym Amazonii przypada pora sucha, ale tym razem brak opadów należał do nasilonych i doprowadził region do wyjątkowej suszy. Stwierdzono, że w okresie od lipca do września na dopływ Rio Negro spadło najmniej opadów od 1980 roku!

Materiały opublikowane przez NASA wykonane zostały 3 października 2023 roku i pochodzą z satelity Landsat 8 wyposażonego w instrument OLI (Operational Land Imager). Na grafice widać największy lewy dopływ Amazonki, którego poziom wody spadł do 15,14 m głębokości. Dla porównania zaprezentowano również zdjęcie tego samego obszaru na dzień 8 października 2022 roku, kiedy poziom wody wynosił 19,59 m, co jest w tym okresie standardowym rezultatem. Najniższy poziom wody w Rio Negro osiągnięto 17 października 2023 roku, kiedy to pomiary wskazały wynik 13,49 m głębokości.

Satelita Landsat 8 udokumentował rekordowo niski stan wody głównego dopływu Amazonki
Zdjęcie dopływu na dzień 8 października 2022 roku, kiedy poziom wody wynosił 19,5 9 m
fot. Landsat


Wszystko wskazuje na to, że w tym przypadku główną przyczyną rekordowego spadku poziomu wody jest El Niño, a więc cykliczne ocieplenie wód powierzchniowych na środkowo-wschodnim Pacyfiku. W efekcie dochodzi do zmian cyrkulacji atmosferycznej w sposób, który prowadzi do bardziej wilgotnych warunków na równikowym Pacyfiku i bardziej suchych warunków nad dorzeczem Amazonki.

Niski poziom wody w Rio Negro i innych pobliskich rzekach przerwał dostawy wody pitnej dla lokalnej społeczności, spowolnił także żeglugę handlową i doprowadził do wymierania ryb oraz delfinów. Warto dodać, że wyjątkowo ucierpiała stolica i największe miasto brazylijskiego stanu Amazonas, czyli Manaus, które jest głównym węzłem komunikacyjnym górnej Amazonki, służąc jako ważny punkt tranzytowy dla mydła, wołowiny i skór zwierzęcych. Inne gałęzie przemysłu obecne w dwumilionowym mieście to produkcja chemiczna, stoczniowa i sprzętu elektrycznego.

Satelita Landsat 8 udokumentował rekordowo niski stan wody głównego dopływu Amazonki
Zdjęcie dopływu na dzień 3 października 2023 roku, kiedy poziom wody wynosił 15,40 m
fot. Landsat


Jest to kolejny i z pewnością nie ostatni sygnał ostrzegawczy wysłany przez nasz wspólny dom - Ziemię. Czy jako ludzkość jesteśmy w stanie jeszcze coś zmienić? Trudno w to wierzyć... Warto jednak zatrzymać się na chwilę i zapoznać się z innymi naszymi tekstami, gdzie wyjaśniamy smutne przyczyny oraz skutki tych katastrof. - O Wielkim Jeziorze Słonym w Utah, Jeziorze Poyang w Chinach czy Jeziorze Aralskim w Azji Środkowej.


Źródło: earthobservatory.nasa.gov
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Nick:

Kod potwierdzający:
Kod potwierdzający


Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Świetne! Świetne! 100% [1 głos]
Bardzo dobre Bardzo dobre 0% [0 głosów]
Dobre Dobre 0% [0 głosów]
Średnie Średnie 0% [0 głosów]
Słabe Słabe 0% [0 głosów]

Ostatnio poruszane tematy

  Temat Wyświetleń Odpowiedzi Ostatni post
Toruński Zlot Miłośnikó...
ZLOTY, SPOTKANIA, IMPREZY
7561 4 Andrzej
24-10-2024 12:15
Sojuz TMA-22
MISJE ZAŁOGOWE
3650 0 Andrzej
24-10-2024 05:56
STS-134 Endeavour - 16 Maj ...
MISJE ZAŁOGOWE
51175 28 Krzysztof007
24-10-2024 05:42
Obserwacje Międzynarodowej...
OBSERWACJE NIEBIA I ZJAWISK
21725 6 Piotr
24-10-2024 02:32