NAJCIEKAWSZE NEWSY

Astrofotografie Użytkowników

Dołącz do nas na Facebooku

Patronat medialny 2025

Astronomia24

Astronomia24

Astronomia24

Astronomia24
Astronomia24

Reklama

Młodzi polscy inżynierowie na drodze do rozwiązania kosmicznego problemu. Start PW-Sat2 już 19 listopada.

AstronautykaPrzetestowanie żagla deorbitacyjnego będzie najważniejszym elementem misji czwartego polskiego satelity – PW-Sat2. Żagiel, rozwiązanie zaprojektowane przez studentów Studenckiego Koła Astronautycznego (SKA) Politechniki Warszawskiej, ma szansę zapoczątkować nową erę w eksploracji kosmosu, zapobiegając pozostawaniu na orbicie niepotrzebnych i zaśmiecających go satelitów.

Image  by Astronomia24
PW-Sat2 zostanie umieszczony na orbicie 19 listopada 2018 r., z pokładu rakiety Falcon 9.


Czytaj dalej: O szczegółach misji PW-Sat2...

Z kosmosu na Ziemię - Szansa dla startupów korzystający z danych satelitarnych

AstronautykaJak skłonić rolników, by w sposób bezpieczny dla pszczół korzystali ze środków ochrony roślin? BeeNebulaApp daje im rzetelne informacje o kwitnieniu, korzystając m.in. z danych meteorologicznych z satelitów Sentinel. Ten prototyp, to tylko jedno z setek możliwych zastosowań danych satelitarnych. Szukamy startupów, które stworzą i wprowadzą na rynek kolejne – trwa nabór do programu akceleracyjnego SpaceUp BSA prowadzony przez Krakowski Park Technologiczny.

Image  by Astronomia24
Ruszył nabór do Programu Akceleracyjnego SpaceUP BSA.


Czytaj dalej: O szczegółach programu SpaceUp BSA...

Maksimum meteorów z roju Orionidów 2018

Meteory i MeteorytyOd 2 października na nocnym niebie możemy obserwować pojawiające się pierwsze meteory z roju Orionidów. Najciekawiej jednak będzie w nocy z 20 na 21 oraz z 21 na 22 października, gdy rój ten osiągnie swoje coroczne maksimum. Szacuje się, że w ciągu godziny obserwatorzy będą mogli zobaczyć około 20-40 obiektów. Nie sposób jednak przewidzieć ich dokładnej ilości. Przypomnijmy, że w latach 2006 i 2007 w ciągu godziny można było dostrzec nawet 70 obiektów!

Radiant znajduje się na pograniczu konstelacji Oriona i Bliźniąt


Czytaj dalej: O maksimum meteorów z roju Orionidów 2018...

Czwarty Polski satelita PW SAT2 - Poleci w kosmos na pokładzie rakiety Falcon

Satelity i Sondy KosmiczneŚmieci w kosmosie, które mogą uderzyć w Międzynarodową Stację Kosmiczną i satelity orbitujące wokół Ziemi, stają się coraz większym problemem – zwiększają koszty operacji i narażają astronautów na niebezpieczeństwo. Studenci ze Studenckiego Koła Astronautycznego (SKA) Politechniki Warszawskiej zaprojektowali rozwiązanie, zapobiegające pozostawaniu na orbicie niepotrzebnych satelitów po wykonaniu swojej misji. Zbudowany przez nich czwarty polski satelita zostanie wyposażony w żagiel deorbitacyjny. Rakieta Falcon 9, należąca do SpaceX, której właścicielem jest Elon Musk, wyniesie satelitę PW-Sat2 na orbitę najprawdopodobniej pod koniec listopada 2018 r.

Image  by Astronomia24
Zespół PW-SAT2
fot. PW SAT


Czytaj dalej: O przyszłości PW-SAT2...

Koniec czasu. Nowa rewolucja w fizyce, czyli Julian Barbour i jego walka z istnieniem czasu

Książki i czasopisma astronomiczneNo i stało się! Wreszcie możemy zaprezentować Wam recenzję kolejnej książki. Tym razem będzie to "Koniec czasu. Nowa rewolucja w fizyce", skonstruowana przez Juliana Barboura - kontrowersyjnego brytyjskiego fizyka, którego badania od lat skupiają się przede wszystkim na grawitacji kwantowej. Już w 1999 roku w książce "The End of Time" autor zasugerował, że czas, którego upływ odczuwamy istnieje jako iluzja.

Image  by Astronomia24
Julian Barbour przeciwstawia się przyjętej teorii czasu głosząc, że ten właściwie nie istnieje. Jest to naszym zdaniem jedna z najodważniejszych teorii jakie ostatnio obiegły świat


Czytaj dalej: Recenzję książki "Koniec czasu. Nowa rewolucja w fizyce"...

Statek kosmiczny Sojuz MS-10 lądował awaryjnie w Kazachstanie. Problemy podczas startu!

Satelity i Sondy KosmiczneO godzinie 10:40 czasu polskiego z kosmodromu Bajkonur w Kazachstanie wystartowała rakieta nośna Sojuz z dwuosobową załogą w ramach misji MS-10. Około 2 minuty po starcie prawdopodobnie nastąpiły problemy z silnikiem rakietowym i Sojuz nie osiągnął założonej orbity. Na nagraniach wideo można było dostrzec duże wstrząsy w kabinie. Według najnowszych informacji statek Sojuz z astronautami na pokładzie zdołał wylądować i astronauci są bezpieczni. W ciągu półtorej godziny do miejsca awaryjnego lądowania mają dotrzeć służby ratunkowe.

Image  by Astronomia24
Sojuz MS-10 podczas startu. fot: NASA TV/Roskosmos


Czytaj dalej: O awaryjnym lądowaniu statku Sojuz...

Ostatnio poruszane tematy

  Temat Wyświetleń Odpowiedzi Ostatni post
Meteoryt rozbił dach
ASTRONOMIA OGÓLNA
11380 11 Kosmiczny_Andrzej
04-04-2025 09:11
Nie mamy pojęcia - Recenzj...
KSIĄŻKI I CZASOPISMA ASTRONOMICZNE
3021 2 Kosmiczny_Andrzej
30-03-2025 20:27
O życiu pozaziemskim...
WSZECHŚWIAT
4823 3 Kosmiczny_Andrzej
27-03-2025 09:46
Planetaria w Polsce
ASTRONOMIA OGÓLNA
1003 1 Kosmiczny_Andrzej
27-03-2025 07:36
Dobre kamery na obserwacje ...
TELESKOPY I SPRZĘT OPTYCZNY
15429 6 BarteKostek
11-03-2025 20:31