NAJCIEKAWSZE NEWSY

Astrofotografie Użytkowników

Dołącz do nas na Facebooku

Patronat medialny 2025

Astronomia24

Astronomia24

Astronomia24

Astronomia24
Astronomia24

Reklama

Jesienny powrót Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) nad wieczorne polskie niebo

AstronomiaPo 7 tygodniowej przerwie w wieczornych obserwacjach Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) ponownie możemy cieszyć swój wzrok tą popularną wśród miłośników astronomii atrakcją o dogodnej dla każdego porze. Początek jesienni a co za tym idzie coraz krótsze dni z całą pewnością będą temu sprzyjać. Przeloty (ISS) będą atrakcją na wieczornym niebie aż do 9 października.

Image  by NASA
Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (ISS)
fot. NASA


Czytaj dalej: O przelotach i obserwacji Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS)...

Człowiek. Istota kosmiczna - Recenzja książki porywającej i obowiązkowej

Książki i czasopisma astronomiczneCzłowiek. Istota kosmiczna to kolejna nowość od Wydawnictwa Znak jaką mamy przyjemność Wam zaprezentować i jednocześnie kolejna książka nafaszerowana ciekawostkami po brzegi. W dodatku czyta się ją bardzo szybko – nie tylko z racji tego, że skonstruowano ją w formie wywiadu, ale przede wszystkim z uwagi na fakt, iż wciągających odpowiedzi udzielał doktor habilitowany nauk fizycznych Grzegorz Brona - po pierwsze pasjonat i jednocześnie astrofizyk, były szef Polskiej Agencji Kosmicznej i miłośnik Teorii Wielkiego Wybuchu oraz Star Treka.

Image  by Astronomia24
Nie możemy ukrywać – książka, którą recenzujemy to pewniak będący w stanie zaspokoić oczekiwania najbardziej wtajemniczonych miłośników szeroko pojętej astronomii


Czytaj dalej: Recenzję książki Człowiek. Istota kosmiczna...

Niosąc Płomień, czyli Michael Collins szczerze o życiu astronauty

Książki i czasopisma astronomiczneNiosąc Płomień to książka, która choć składa się z ponad 600 stron, to każdy jej fragment pochłaniany jest z prędkością światła. Wszystko za sprawą konstrukcji (pytanie, odpowiedź), a właściwie dzięki pasjonującym odpowiedziom udzielanym przez Michaela Collinsa – legendarnego członka załogi Gemini 10 i Apollo 11. Ten aktualnie 89 letni astronauta, emerytowany w stopniu generała brygady z pełną szczerością postanowił opowiedzieć o przygodzie swojego życia.

Image  by Astronomia24
Spodziewaliśmy się, że na rynek trafi szereg pozycji traktujących o tym wydarzeniu, ale niekoniecznie spodziewaliśmy się tego, że przyjdzie nam zapoznać się z tak ciekawą (po prostu) pozycją


Czytaj dalej: Recenzję książki Niosąc Płomień...

Wyprodukowany w Polsce mechanizm poleci na Marsa

AstronautykaModele lotne to dokładnie te egzemplarze, które wyruszą w kosmiczną podróż. Urządzenia wyprodukowane przez SENER Polska będą przytrzymywać łazik Rosalind Franklin podczas startu, lotu i lądowania oraz zapewnią mu zasilanie na powierzchni czerwonej planety. „Pępowina” ma kluczowe znaczenie dla powodzenia misji Europejskiej Agencji Kosmicznej. SENER Polska opowie o tym projekcie podczas konferencji ESMATS w Monachium (18-20.09), gromadzącej specjalistów ds. mechanizmów kosmicznych i liderów branży z całego świata.

Image  by Astronomia24
SENER Polska dostarczył pierwsze modele lotne mechanizmu kosmicznego.
fot. SENER Polska


Czytaj dalej: O wyprodukowanym w Polsce mechanizmie...

Drużyna IMPULS zwycięzcą European Rover Challenge 2019 Finał piątej edycji ERC rozstrzygnięty

AstronautykaJuż po raz piąty konstruktorzy z całego świata stanęli do rywalizacji w międzynarodowych zawodach robotów marsjańskich ERC. Spośród 28 zespołów z 13 krajów świata, które przyjechały do Kielc, bezkonkurencyjna okazała się ekipa IMPULS z Politechniki Świętokrzyskiej. Drugie miejsce zajęła drużyna AGH Space Systems z Akademii Górniczo-Hutniczej, a tuż za nimi na podium uplasowali się zawodnicy z Uniwersytetu Technicznego w Ostrava.

Image  by Astronomia24
Finał piątej edycji ERC rozstrzygnięty
fot. ERC


Czytaj dalej: O wynikach finału European Rover Challenge 2019...

Nik Pierumow znów to zrobił - recenzja II tomu Blackwater: Magia i Ogień

Książki i czasopisma astronomicznePamiętacie naszą recenzję książki „Blackwater: Magia i Stal”? Z tego co wiemy przypadła ona do gustu przede wszystkim tej części z Was, która lubi czasem odskoczyć od pozycji naukowych w kierunku powieści z akcją osadzoną gdzieś we Wszechświecie. Mamy dla Was dobrą wiadomość – jesteśmy już po lekturze II tomu zatytułowanego „Magia i Ogień” i… żałujemy, że nie zrobiliśmy tego wcześniej!

Image  by Astronomia24
Wciągnięcie się w wydarzenia opisane przez rosyjskiego autora jest bardziej niż pewne i nie ulega wątpliwości, że Magia i Ogień to bardzo dobrze zrealizowana kontynuacja


Czytaj dalej: Recenzję książki Blackwater: Magia i Ogień (tom 2)...

Ostatnio poruszane tematy

  Temat Wyświetleń Odpowiedzi Ostatni post
hi
ASTRONOMIA OGÓLNA
8 3 Tommytug
24-04-2025 11:43
Meteoryt rozbił dach
ASTRONOMIA OGÓLNA
11375 11 Kosmiczny_Andrzej
04-04-2025 09:11
Nie mamy pojęcia - Recenzj...
KSIĄŻKI I CZASOPISMA ASTRONOMICZNE
3017 2 Kosmiczny_Andrzej
30-03-2025 20:27
O życiu pozaziemskim...
WSZECHŚWIAT
4818 3 Kosmiczny_Andrzej
27-03-2025 09:46
Planetaria w Polsce
ASTRONOMIA OGÓLNA
995 1 Kosmiczny_Andrzej
27-03-2025 07:36