NAJCIEKAWSZE NEWSY

Astrofotografie Użytkowników

Dołącz do nas na Facebooku

Patronat medialny 2024

Astronomia24

Astronomia24

Astronomia24

Astronomia24

Astronomia24
Astronomia24


Astronomia24

Reklama

Drużyna IMPULS zwycięzcą European Rover Challenge 2019 Finał piątej edycji ERC rozstrzygnięty

AstronautykaJuż po raz piąty konstruktorzy z całego świata stanęli do rywalizacji w międzynarodowych zawodach robotów marsjańskich ERC. Spośród 28 zespołów z 13 krajów świata, które przyjechały do Kielc, bezkonkurencyjna okazała się ekipa IMPULS z Politechniki Świętokrzyskiej. Drugie miejsce zajęła drużyna AGH Space Systems z Akademii Górniczo-Hutniczej, a tuż za nimi na podium uplasowali się zawodnicy z Uniwersytetu Technicznego w Ostrava.

Image  by Astronomia24
Finał piątej edycji ERC rozstrzygnięty
fot. ERC


Oprócz samych zawodów, wydarzeniu w tym roku towarzyszyła Strefa Pokazów Naukowo-Technologicznych oraz konferencja branżowo-biznesowa. Trzydniowa impreza była zwieńczeniem trwającego kilkanaście miesięcy etapu, podczas którego studenci uczelni technicznych z pięciu kontynentów pod okiem swoich mentorów pracowali nad zaprojektowaniem i budową w pełni autonomicznego robota marsjańskiego. Ich zmaganiom na torze przyglądał się m.in. Steve Jurczyk, wiceszef NASA.

fot. ERC

Wysoko postawiona poprzeczka

Piąta edycja zawodów przyciągnęła uczestników z najdalszych zakątków świata. Do rywalizacji stanęły zespoły między innymi z: Niemiec, Wielkiej Brytanii, Australii, Indii, Turcji, Kolumbii czy Bangladeszu. Nie zabrakło także silnej reprezentacji krajowej – w konkursie wzięło udział trzynaście drużyn z Polski. Na specjalnie uformowanym torze marsjańskim, którego powierzchnia w tym roku była geologicznie wyjątkowo złożona, zawodnicy zmierzyli się w czterech konkurencjach terenowych sprawdzających przygotowanie pojazdów do wykonywania misji kosmicznych.

fot. ERC

Jury złożone z inżynierów, geologów planetarnych i ekspertów od systemów GNC (nawigacji, naprowadzania, kontroli nad pojazdem) stosowanych w misjach kosmicznych nie miało wątpliwości. Najlepszy okazał się zespół IMPULS z Kielc. Drugie miejsce na podium zajęli zawodnicy z krakowskiej drużyny AGH Space Systems i ich robot Kalman. Brązowy medal przypadł w udziale reprezentantom Technical University of Ostrava.

Po raz kolejny zawody ERC pokazały skalę młodych talentów robotycznych i stopień zaawansowania prowadzonych przez nie projektów. Zdobywcy pierwszego miejsca nie tylko zdeklasowali konkurencję, ale są również pierwszym zespołem na świecie, który w ciągu jednego roku dwukrotnie zwyciężył na najważniejszych międzynarodowych zawodach robotów marsjańskich. Trudno o lepszy dowód na potencjał, jaki drzemie w przyszłej kadrze sektora kosmicznego – podsumowuje Łukasz Wilczyński z Planet Partners, pomysłodawca i główny organizator wydarzenia.

fot. ERC

Spotkanie przedstawicieli europejskiego przemysłu kosmicznego

Tegorocznym zawodom ERC towarzyszyła konferencja branżowo – biznesowa. Wśród prelegentów można było usłyszeć m.in. reprezentantów Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA), Polskiej Agencji Kosmicznej (POLSA), Niemieckiej Agencji Kosmicznej (DLR) oraz przedstawicieli wiodących firm europejskiego i polskiego przemysłu kosmicznego takich, jak GMV, SENER, Airbus, Thales Alenia Space czy InnovaSpace. Podczas konferencji poruszone zostały tematy m.in. współpracy firm z sektora kosmicznego z przedsiębiorcami działającymi w innych branżach gospodarki oraz komercjalizacji technologii kosmicznych na przykładzie realnych wdrożeń w przemyśle medycznym i teleinformatycznym. Oprócz wiceszefa NASA, w dyskusjach na temat kierunków eksploracji kosmosu wzięli udział m.in. Gianfranco Visentin – kierownik działu robotyki i automatyki Europejskiej Agencji Kosmicznej oraz koordynator Europejskiego konsorcjum ds. robotyki kosmicznej PERASPERA, Maria Antonietta Perino – szefowa zaawansowanych projektów eksploracji w Thales Alenia Space, Pantelis Poulakis – Mobile System Engineer w misji ExoMars Europejskiej Agencji Kosmicznej oraz Artemis Westenberg – CEO organizacji pozarządowej Explore Mars.

fot. ERC

Strefa kosmicznych atrakcji

Strefa Pokazów Technologiczno-Naukowych ERC, jak co roku, przyciągnęła dziesiątki tysięcy odwiedzających. To zasługa ponad czterdziestu wystawców, którzy na swoich stanowiskach przygotowali dla odwiedzających kosmiczne atrakcje. Na młodszych i starszych pasjonatów nauki i kosmosu czekały warsztaty budowy rakiet i balonów stratosferycznych, pokazy hologramów czy możliwość samodzielnego przebycia analogowej misji marsjańskiej mini robotem. Dużym zainteresowaniem cieszyły się eksperymenty chemiczne i fizyczne prowadzone przez Wiktora Niedzickiego – twórcę niezwykle popularnego w latach 80. i 90. cyklu programów „Laboratorium” w TVP. Dodatkowo, w czasie ERC miała też miejsce premiera gry Rover Mechanic Simulator stworzonej przez studio Pyramid Games.

Finał piątej edycji międzynarodowych zawodów robotów marsjańskich ERC 2019 odbył się w dniach 13-15 września 2019 r. na Politechnice Świętokrzyskiej w Kielcach.

fot. ERC

Współorganizatorami European Rover Challenge 2019 są Europejska Fundacja Kosmiczna i Specjalna Strefa Ekonomiczna „Starachowice” S.A. oraz Mars Society Polska, Województwo Świętokrzyskie, Politechnika Świętokrzyska przy współpracy z Miastem Kielce oraz Akademią Leona Koźmińskiego – współorganizatorem konferencji mentoringowo-biznesowej.

Wydarzenie zostało objęte patronatem honorowym Komisji Europejskiej, Europejskiej Agencji Kosmicznej, Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Polskiej Agencji Kosmicznej oraz Związku Pracodawców Sektora Kosmicznego. Więcej na temat wydarzenia można czytać na bieżąco na stronie roverchallenge.eu.

fot. ERC



Informacja prasowa: planetpartners.pl, ERC.
Dumna Polka :)
<
#1 | Dumna Polka :) dnia 17.09.2019 23:51
Organizatorzy zajęli pierwsze miejsce?
Trochę to podejrzane,ale Brawo chłopaki!

Scyzoryk, scyzoryk, tak na mnie wołają! ;D

Dodaj komentarz

Nick:

Kod potwierdzający:
CAPTCHA ImageRefresh Image


Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się , żeby móc zagłosować.

Świetne! Świetne! 100% [1 głos]
Bardzo dobre Bardzo dobre 0% [0 głosów]
Dobre Dobre 0% [0 głosów]
Średnie Średnie 0% [0 głosów]
Słabe Słabe 0% [0 głosów]

Ostatnio poruszane tematy

  Temat Wyświetleń Odpowiedzi Ostatni post
Pierwszy sprzęt astronomic...
TELESKOPY I SPRZĘT OPTYCZNY
12881 8 wiktorr7
16-01-2025 06:21
Astrofotografia
TELESKOPY I SPRZĘT OPTYCZNY
1385 1 Andrzej
07-01-2025 14:40
Programy astronomiczne
PROGRAMY ASTRONOMICZNE
5037 2 Andrzej
24-12-2024 08:17
Różnice cenowe teleskopó...
TELESKOPY I SPRZĘT OPTYCZNY
3485 0 mandarin
19-12-2024 13:22
Najdroższy sprzęt
TELESKOPY I SPRZĘT OPTYCZNY
1229 0 Justynna21
19-12-2024 13:11