NAJCIEKAWSZE NEWSY

Astrofotografie Użytkowników

Dołącz do nas na Facebooku

Patronat medialny 2025

Astronomia24

Astronomia24

Astronomia24

Astronomia24
Astronomia24

Reklama

Trzy dni kosmicznych atrakcji na światowym poziomie

AstronautykaJuż w najbliższy weekend entuzjaści nauki, kosmosu i wysokich technologii będą mogli uczestniczyć w najbardziej inspirującym wydarzeniu robotyczno-kosmicznym tego roku. W dniach 11-13 września 2020 odbędzie się finał szóstej edycji ERC Space and Robotics Event. Drużyny z 14 krajów świata wezmą udział w rywalizacji na największym sztucznym torze marsjańskim usypanym w Kielcach. Ich zmagania będzie można oglądać podczas trzydniowej transmisji online.

Image  by Astronomia24
Trzy dni kosmicznych atrakcji na światowym poziomie
fot. ERC


Czytaj dalej: O zawodach ERC 2020...

Na czym polega hybrydowa formuła zawodów ERC 2020?

AstronautykaPrzygotowania do szóstej edycji edycji ERC Space and Robotics Event wkraczają w kulminacyjną fazę. To jedyny turniej kosmiczno-robotyczny, który dojdzie do skutku w tym roku po ogłoszeniu pandemii. Do ścisłego finału ERC, który odbędzie się w dniach 11-13 września 2020 roku zakwalifikowały się 33 drużyny z 14 krajów świata. Za niecały miesiąc zmierzą się w dwóch konkurencjach z wykorzystaniem nowoczesnych technologii, które umożliwią im zdalny udział w zawodach. Na czym polega formuła hybrydowa ERC 2020?

Image  by Astronomia24
Hybrydowa odsłona ERC 2020
fot. ERC


Czytaj dalej: O hybrydowej formule zawodów ERC 2020...

Eksplozja w Bejrucie widoczna z kosmosu

Ziemia4 sierpnia w porcie w Bejrucie doszło do ogromnej eksplozji. Skala wypadku była tak duża, że miejsce katastrofy można dostrzec z orbity okołoziemskiej. Europejskie satelity Sentinel, działające w ramach programu Copernicus, wykonały zdjęcia, które obrazują ogrom zniszczeń. Już chwilę po wybuchu w magazynie portowym świat obiegły zdjęcia, na których widać moment eksplozji. Skala zniszczeń w strefie 0 była tak ogromna, że można je było zaobserwować nawet z wysokości kilkuset kilometrów nad poziomem morza.

Image  by Astronomia24
Eksplozja w Bejrucie widoczna z kosmosu
fot. CREODIAS.eu


Czytaj dalej: O eksplozji w Bejrucie widocznej z kosmosu...

Polski hybrydowy tor marsjański ERC oficjalnie otwarty

AstronautykaPrzygotowania do szóstej edycji ERC Space and Robotics Event wkroczyły w kolejną fazę. Tegoroczne wydarzenie realizowane jest w formule hybrydowej z wykorzystaniem technologii umożliwiających drużynom z całego świata zdalny udział w zawodach. Do stworzenia innowacyjnej platformy, za pomocą której we wrześniu zespoły będą sterować robotem znajdującym się na torze marsjańskim w Kielcach wykorzystano amerykański system zdalnego zarządzania oraz pojazdy mobilne dostarczone przez polski start-up robotyczny. To pierwsze tego typu rozwiązanie na świecie.

Image  by Astronomia24
Polski hybrydowy tor marsjański ERC oficjalnie otwarty
fot. ERC


Czytaj dalej: O polskim hybrydowym torze ERC...

Dowództwo Kosmiczne USA: Rosja przeprowadziła test broni przeciwsatelitarnej. Rosyjskie Ministerstwo Obrony dementuje.

Bezpieczeństwo15 lipca 2020 roku Rosja wystrzeliła na orbitę nowy obiekt 2543 o aktualnym widocznym na radarach oznaczeniu 45915. Zdaniem Amerykanów istnieją dowody na to, że Rosja przeprowadziła tym samym niedestrukcyjny test kosmicznej broni przeciwsatelitarnej. USA sygnalizuje, że to już kolejny zarejestrowany incydent z udziałem tego kraju mający miejsce w przestrzeni kosmicznej. Rosyjskie Ministerstwo Obrony wyjaśnia, że wystrzelony obiekt to mały satelita inspekcyjny.

Image  by Astronomia24
Wyobrażając sobie przyszłość łatwo można dojść do wniosku, że napięcie w przestrzeni kosmicznej może systematycznie wzrastać


Czytaj dalej: O incydencie i poznaj stanowisko strony amerykańskiej i rosyjskiej...

Prototyp statku Starship wykonał próbny lot. Elon Musk na dobrej drodze ku misji na Marsa?

AstronautykaPrototyp statku Starship, za który odpowiada firma SpaceX, której właścicielem jest miliarder Elon Musk wykonał 5 sierpnia 2020 roku o godzinie 1:57 czasu polskiego próbny lot. Obiekt uniósł się na wysokość około 150 metrów, by po kilkudziesięciu sekundach prawidłowo wylądować we wskazanej strefie. Starship to niezwykle istotny projekt firmy SpaceX, który w wersji finalnej ma posłużyć do transportu astronautów, ale też turystów na inne obiekty we Wszechświecie. Nacisk ma być położony na Księżyc i Mars, który niezwykle intryguje właściciela firmy.

Image  by Astronomia24
Udany lot na wysokość około 150 metrów trwał kilkadziesiąt sekund, fot: SpaceX


Czytaj dalej: Dowiedz się jak Eion Musk planuje kolonizować Marsa i poznaj szczegóły projektu...

Ostatnio poruszane tematy

  Temat Wyświetleń Odpowiedzi Ostatni post
Meteoryt rozbił dach
ASTRONOMIA OGÓLNA
11367 11 Kosmiczny_Andrzej
04-04-2025 09:11
Nie mamy pojęcia - Recenzj...
KSIĄŻKI I CZASOPISMA ASTRONOMICZNE
3014 2 Kosmiczny_Andrzej
30-03-2025 20:27
O życiu pozaziemskim...
WSZECHŚWIAT
4809 3 Kosmiczny_Andrzej
27-03-2025 09:46
Planetaria w Polsce
ASTRONOMIA OGÓLNA
994 1 Kosmiczny_Andrzej
27-03-2025 07:36
Dobre kamery na obserwacje ...
TELESKOPY I SPRZĘT OPTYCZNY
15424 6 BarteKostek
11-03-2025 20:31