NAJCIEKAWSZE NEWSY

Astrofotografie Użytkowników

Dołącz do nas na Facebooku

Patronat medialny 2025

Astronomia24

Astronomia24

Astronomia24

Astronomia24
Astronomia24

Reklama

Teleskop Jamesa Webba wykonał zdjęcie galaktyki Koło Wozu (Cartwheel)

Galaktyki  i MgławiceKosmiczny Teleskop Jamesa Webba nie próżnuje i dostarcza nam coraz bardziej efektowne zdjęcia. Tym razem na cel wybrano galaktykę Koło Wozu (Cartwheel), oddaloną o około 500 milionów lat świetlnych od Ziemi. Koło Wozu to galaktyka pierścieniowa znajdująca się w konstelacji Rzeźbiarza, a jej średnica wynosi około 150 tys. lat świetlnych.

Image  by Astronomia24
Galaktyka Koło Wozu (Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba)
fot. NASA, ESA, CSA, STScI


Czytaj dalej: O galaktyce Koło Wozu (Cartwheel) oraz szczegółach zdjęcia...

KP Labs dostarczy oprogramowanie pokładowe dla fotometru GLOWS (NASA)

AstronautykaOd 2021 roku KP Labs współpracuje z Centrum Badań Kosmicznych PAN (CBK PAN) w celu opracowania GLOWS (Global Solar Wind Structure) – fotometru przeznaczonego dla misji badawczej NASA Interstellar Mapping and Acceleration Probe (IMAP). GLOWS będzie jednym z dziesięciu instrumentów naukowych na pokładzie sondy kosmicznej IMAP. Instrument jest opracowywany i budowany w Centrum Badań Kosmicznych PAN (CBK PAN). Start sondy kosmicznej IMAP na pokładzie rakiety SpaceX Falcon 9 planowany jest na 2025 rok. Sonda zostanie umieszczona w pierwszym punkcie Lagrange'a (L1) i będzie orbitować wokół Słońca ok. 1,5 mln km od Ziemi.  
Image  by Astronomia24
KP Labs dostarczy oprogramowanie pokładowe dla fotometru GLOWS
fot. KP Labs


Czytaj dalej: O oprogramowaniu dla fotometru GLOWS...

Wielkie Jezioro Słone w Utah znika. Negatywne skutki dla roślin, zwierząt i ludzi...

ZiemiaPrzyspieszający rozwój stanu Utah i tym samym rosnąca w nim liczba ludności, to jedna z przyczyn utraty wody przez Wielkie Jezioro Słone. Zbiornik nie jest w stanie ponownie gromadzić odpowiedniej ilości odparowanej i pobranej z niego wody. W efekcie zwiększone stężenie soli w jeziorze negatywnie wpływa na żyjące w zbiorniku krewetki i zamieszkujące w otoczeniu owady, będące pożywieniem dla milionów ptaków. Na pobliskim obszarze wzrasta też ilość szkodliwego pyłu zawierającego metale ciężkie nagromadzone w jeziorze po działalności górniczej prowadzonej w regionie. To nie wszystkie konsekwencje, do których w znacznym stopniu doprowadził rzecz jasna człowiek…

Image  by Astronomia24
Wielkie Jezioro Słone osiągnęło rekordowo niski stan wody
fot. ESA


Czytaj dalej: O przyczynach i skutkach niskiego stanu wody Wielkiego Jeziora Słonego...

Ericsson, Qualcomm i Thales zabiorą 5G w kosmos

Satelity i Sondy KosmiczneFirmy Ericsson (NASDAQ: ERIC), Thales (Euronext Paris: HO), globalny lider w dziedzinie Aerospace, Defence, Security & Digital Identity, oraz innowator technologii bezprzewodowych Qualcomm Technologies, Inc (NASDAQ: QCOM) połączyły siły, aby stworzyć sieć satelitów 5G na orbicie okołoziemskiej. W pierwszej fazie partnerzy przeprowadzą szczegółowe badania, analizy i stosowne symulacje, a w kolejnych przejdą do fazy testów działania pozaziemskich sieci 5G NTN na smartfonach.

Image  by Astronomia24
Ericsson, Qualcomm i Thales zabiorą 5G w kosmos
fot. Ericsson


Czytaj dalej: O sieci satelitów 5G na orbicie okołoziemskiej...

15 niesamowitych wyników z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej

Satelity i Sondy KosmiczneDobiega końca najlepszy w tym roku okres do obserwacji Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Tak się składa, że NASA podsumowuje aktualnie ponad dwie dekady pracy stacji. Oprócz darmowej cyfrowej publikacji otrzymujemy też zestawienie najbardziej przełomowych wyników uzyskanych na pokładzie ISS. Nie ma lepszego momentu aby zdać sobie sprawę z tego, jak wiele ludzkość zawdzięcza temu latającemu laboratorium.

Image  by Astronomia24
15 niesamowitych wyników z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej
fot. NASA


Czytaj dalej: O Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) i poznaj największe osiągnięcia...

Niemiecka firma Exolaunch będzie odpowiadać za wyniesienie pierwszego mikrosatelity polskiej spółki Creotech Instruments

Satelity i Sondy KosmiczneNa IV kwartał 2023 r. przewidziane jest wyniesienie pierwszego mikrosatelity ,,EagleEye’’ na orbitę okołoziemską. Liderem konsorcjum odpowiedzialnym za realizację tego przełomowego projektu jest Creotech Instruments – notowany na GPW wiodący w Polsce producent systemów i podzespołów kosmicznych. Firma właśnie poinformowała o wyborze kontrahenta, który będzie współodpowiedzialny za to przedsięwzięcie. W ramach postępowania przetargowego wybrano niemiecką spółkę Exolaunch.

Image  by Astronomia24
EagleEye zostanie wystrzelony w IV kw. 2023
fot. Creotech Instruments SA.


Czytaj dalej: O szczegółach mikrosatelity ,,EagleEye’’...

Ostatnio poruszane tematy

  Temat Wyświetleń Odpowiedzi Ostatni post
Meteoryt rozbił dach
ASTRONOMIA OGÓLNA
11357 11 Kosmiczny_Andrzej
04-04-2025 09:11
Nie mamy pojęcia - Recenzj...
KSIĄŻKI I CZASOPISMA ASTRONOMICZNE
3008 2 Kosmiczny_Andrzej
30-03-2025 20:27
O życiu pozaziemskim...
WSZECHŚWIAT
4801 3 Kosmiczny_Andrzej
27-03-2025 09:46
Planetaria w Polsce
ASTRONOMIA OGÓLNA
988 1 Kosmiczny_Andrzej
27-03-2025 07:36
Dobre kamery na obserwacje ...
TELESKOPY I SPRZĘT OPTYCZNY
15413 6 BarteKostek
11-03-2025 20:31