Najnowsza analiza danych zebranych podczas trwania bezzałogowej misji lądownika InSight dostarcza astronomom nowych informacji na temat trzęsień ziemi na powierzchni Czerwonej Planety. Przypomnijmy - bezzałogowa sonda InSight wylądowała na powierzchni Marsa pod koniec listopada 2018 roku w celu zbadania głębokiego wnętrza Marsa. Podczas analizy danych planetolodzy zauważyli sejsmiczne wstrząsy na powierzchni planety. Jak wspominają naukowcy - odkrycie to może mieć bardzo duże znacznie dla poszukiwań śladów życia.
Badania InSight przyczyniają się do lepszego zrozumienia formowania i ewolucji wszystkich skalistych planet, w tym Ziemi. InSight podczas lądowania osiadł na wulkanicznej równinie Elysium Planitia, w pobliżu równika Marsa. Obszar ten został wybrany nieprzypadkowo. Z tej lokalizacji możliwy jest odbiór niezakłóconych fal sejsmicznych.
Mars należy do planet o umiarkowanej aktywność wstrząsów. Plasuje się w tej kategorii między Ziemią a Księżycem. Naukowcy z University of Maryland doszli do takich wniosków po najnowszej analizie danych zebranych za pośrednictwem (InSight). Do końca września 2019 roku udało się zarejestrować 174 zdarzenia, których na dzień dzisiejszych jest już ponad 450.
150 ze 174 sejsmicznych zdarzeń miało wysoką częstotliwość i spowodowało drgania powierzchni podobne do tych zarejestrowanych na powierzchni Srebrnego Globu podczas trwania misji Apollo. Pomiary wykazują, że fale sejsmiczne wielokrotnie odbijają się przez złożoną marsjańską skorupę. Pozostałe 24 trzęsienia odnotowano o niskiej częstotliwości drgań, w tym trzy przypominały trzęsienia ziemskie wywołane ruchami płyt tektonicznych.
Trzęsienia wywołane ruchami płyt tektonicznych są o tyle ciekawe, że mogą sugerować istnienie magmy w stanie ciekłym. Odkrycie magmy w stanie ciekłym pozwoliłoby na wyznaczenie miejsc najbardziej aktywnych geologicznie, w których szansa na poszukiwanie śladów życia jest większa. Zrozumienie tych procesów to część odpowiedzi na większe pytanie na temat planety. Czy może ona podtrzymać życie lub czy mogła kiedykolwiek to robić? Na odpowiedź na to pytanie przyjdzie nam jeszcze poczekać, jednak aktualnie prowadzone badania utwierdzają nas w przekonaniu, że jesteśmy bliżej niż dalej w poznaniu tej jakże intrygującej ludzkość odpowiedzi.