Uwaga obserwatorzy nocnego nieba! Już we wtorek 16 lipca będziemy mieli niepowtarzalną okazję do obserwacji zaćmienia Księżyca. Tym razem będzie to jednak częściowe zaćmienie, jednak bez obaw - również będzie widowiskowe i co najważniejsze widoczne w całej Polsce. Jako portal Astronomia24 podobnie jak w latach ubiegłych zrobimy wszystko abyście tego wspaniałego zjawiska nie przegapili i przystąpili do niego doskonale przygotowani. Zapraszamy do materiału!
Całkowite zaćmienie Księżyca z 2018 roku. fot: Maciek
W ramach wstępu wspomnieć wypada, że zaćmienia Księżyca jak i Słońca należą do jednych z najbardziej elektryzujących ludzkość zjawisk możliwych do obserwacji bez konieczności posiadania profesjonalnego sprzętu. Nie ulega wątpliwości, że tego dnia obserwacje prowadzą nie tylko miłośnicy astronomii, ale też osoby, które na co dzień nie traktują jej jako hobby. Oczywiście posiadanie akcesoriów może zwiększyć przyjemności czerpaną z obserwacji, ale nie jest to warunek niezbędny, by móc zjawisko to podziwiać.
16 lipca Księżyc znajdzie się w cieniu naszej planety. Sprawi to, że do jego powierzchni dotrze tylko część światła słonecznego. W cieniu Ziemi ukryje się 65% procent tarczy i będzie to najgłębsze tego typu zaćmienie w tym dziesięcioleciu. Tego wieczoru Księżyc wyłoni się nisko na południowo-wschodnim horyzoncie nieba około godziny 21:00 w zależności od naszej lokalizacji, co może utrudnić obserwację początku zaćmienia półcieniowego. Z obserwacją kolejnych faz zaćmienia częściowego już nie powinno być takiego problemu, gdyż nasz naturalny satelita znajdzie się nieco wyżej nad horyzontem nieba.
Przy doborze miejsca do obserwacji musimy się kierować dobrą widocznością na południowo-wschodni horyzont. Idealnym miejscem będzie duża łąka lub polana, na której nie będą nam przeszkadzać wysokie drzewa oraz budynki. Życzymy wszystkim obserwatorom bezchmurnego nieba i standardowo zachęcamy wszystkich do przesyłania nam zdjęć z bezpośredniej obserwacji.
Początek zaćmienia półcieniowego: 20:42 czasu polskiego Początek zaćmienia częściowego: 22:01 czasu polskiego Maksymalna faza zaćmienia 65%: 23:31 czasu polskiego Faza Księżyca - pełnia 22:37 czasu polskiego Koniec zaćmienia częściowego: 01:00 czasu polskiego Koniec zaćmienia półcieniowego: 02:20 czasu polskiego
"Fotografie użytkowników portalu Astronomia24"
18.07.2019 Przesłane zdjęcie przez użytkownika Joseph.
17.07.2019 Przesłane zdjęcie przez użytkownika cmk.
16.07.2019 Przesłane zdjęcia przez użytkownika Andrzej.
16 lipca 2019 - Symulacja częściowego zaćmienia Księżyca
Symulacja maksymalnej fazy zaćmienia Księżyca 16.07.2019 - godz: 23:31 czasu polskiego.
Wschód Księżyca 16.07.2019 - godz: 21:15 czasu polskiego.
Za pomocą formularza (Wymaga rejestracji) zamieszczonego na naszej platformie możecie w łatwy sposób załadować dowolny plik z własnego komputera. Przed wysłaniem zalecamy podpisanie zdjęcia (data, miejsce, konfiguracja sprzętu, nazwa uwiecznionego obiektu). Każde oczywiście docenimy i zamieścimy na łamach naszego serwisu.