NAJCIEKAWSZE NEWSY

Astrofotografie Użytkowników

Dołącz do nas na Facebooku

Patronat medialny 2024

Astronomia24

Astronomia24

Astronomia24

Astronomia24

Astronomia24
Astronomia24


Astronomia24

Reklama

Szkocka spółka Clyde Space partnerem budowy polskiego satelity Intuiton-1

AstronautykaBudowa Intuiton-1, satelity z wysokowydajną jednostką obliczeniową do aplikacji sztucznej inteligencji i zaawansowanymi przyrządami do obserwacji Ziemi, wkracza w kolejną fazę. 15 marca 2019 r., realizująca projekt gliwicka firma KP Labs podpisała umowę ze szkocką spółką Clyde Space, na dostarczenie platformy satelitarnej i umieszczenie satelity na niskiej orbicie okołoziemskiej. Wystrzelenie Intuition-1 planowane jest na przełomie 2022 i 2023 roku.

Image  by Astronomia24
Gliwicka firma KP Labs, podpisała umowę, o wartości ponad 500 tys. funtów ze Clyde Space.
fot. FP Space


Celem misji Intuition-1 jest przeprowadzenie obserwacji Ziemi z wykorzystaniem instrumentu hiperspektralnego i zaawansowanego przetwarzania danych, opartego o głębokie sieci neuronowe (AI), bezpośrednio na orbicie okołoziemskiej. Będzie to pierwszy na świecie satelita o mocy przetwarzania pozwalającej na segmentację obrazów hiperspektralnych na orbicie. Za stworzenie tej części misji Intuition-1 odpowiadają polscy inżynierowie, członkowie zespołu KP Labs.

Clyde Space, notowana na giełdzie Nasdaq First North w Sztokholmie, będzie odpowiedzialna za infrastrukturę niezbędną do poprawnego działania ładunku głównego. Platforma satelitarna, którą stworzy szkocka spółka będzie zawierać także takie elementy jak m.in. system sterowania, komunikacji, zasilania, kontroli położenia oraz odpowiada za usługę startową tj. proces przygotowania i wystrzelenia satelity na orbitę okołoziemską. Oprogramowanie komputera pokładowego, również istotny element platformy, pisane jest przez inżynierów z KP Labs, wykorzystujących doświadczenia wyniesione z misji PW-Sat2.

Z uwagi na tajemnicę handlową nie mogę zdradzić szczegółów umowy pomiędzy KP Labs, a Clyde Space, ale wartość kontraktu przekracza sumę 500 tysięcy funtów – komentuje Michał Baćkowski, wiceprezes KP Labs.


Przy ocenie złożonych ofert istotne były m.in. kwestie związane ze zgodnością w aspektach prawnych, dystans geograficzny i zgodność kulturowa zespołów projektowych, niezawodność, elastyczność w doborze rakiety nośnej, a także cena platformy i usługi startowej w zakresie przewidzianym we wniosku.

Wyboru dokonaliśmy po dogłębnym sprawdzeniu ofert ośmiu firm z całego świata, dostarczających platformy satelitarne i usługi startowe. Poddaliśmy analizie wiele elementów, zarówno technicznych jak i nietechnicznych. Cieszę się, że Clyde Space – podmiot doświadczony w branży kosmicznej – będzie naszym partnerem w tym projekcie – powiedział Grzegorz Łada, Project Manager KP Labs.

KP Labs konstruuje satelitę w ramach projektu „Hypercam” finansowanego ze środków Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Projekt zakłada zaprojektowanie i wykonanie ładunku głównego satelity przez KP Labs oraz dostarczenie platformy satelitarnej i usługi startowej przez dostawcę zewnętrznego.

Cieszymy się, że otrzymaliśmy drugie już zamówienie od KP Labs, rozszerzając nasze zaangażowanie w misję Intuition-1 o usługę umieszczenia satelity na orbicie. Ta misja CubeSat-a klasy 6U, wykorzystująca wysokowydajną i sprawdzoną platformę satelitarną Clyde Space, zademonstruje najnowocześniejsze techniki przetwarzania i analizy obrazu z wykorzystaniem instrumentu hiperspektralnego. Jej efekty będą miały zastosowanie w wielu dziedzinach przemysłu np. do monitorowania przemysłu rolnego – powiedział Craig Clark, założyciel i CSO Clyde Space.

Wśród określonych umową technicznych wymagań znalazły się elementy m.in. takie jak: rozmiar platformy, dostępna przestrzeń na ładunek, wydajność stabilizacji, znajomość pozycji satelity, dostępność dookólnego systemu radiowego, szybkość transmisji na Ziemię, szybkość transmisji do platformy, programowalność komputera pokładowego czy możliwość przetestowania własnych algorytmów nawigacji i sterowania orientacją satelity.

Astronomia24
„Intuition-1” będzie satelitą klasy 6U, w kształcie prostopadłościanu o wymiarach 10x22x36 cm
fot. FP Space

Sercem satelity (ładunkiem użytecznym) będzie innowacyjna i wysokowydajna jednostka obliczeniowa przetwarzająca do wykonywania obrazowania hiperspektralnego o wysokiej rozdzielczości. W satelicie zostanie umieszczona specjalistyczna kamera o wysokiej rozdzielczości w zakresie światła widzialnego i bliskiej podczerwieni. Po podzieleniu tego pasma na 150 kanałów będzie można uzyskać zdecydowanie więcej informacji niż umożliwiają aktualnie istniejące na rynku instrumenty.

Dzięki danym przetwarzanym na pokładzie Intuition-1 będzie można interpretować stan zdrowia roślin, lasów, prognozować plony czy tworzyć mapy zanieczyszczeń miast, a dane te będą szybciej dostępne. Przetwarzanie danych bezpośrednio na pokładzie satelity to innowacyjny pomysł, nierealizowany dotychczas w istniejących i budowanych satelitach.

Intuition-1 będzie satelitą klasy 6U, w kształcie prostopadłościanu o wymiarach 10x22x36 cm, a jego waga w przybliżeniu wyniesie 10 kg. Projekt jego budowy zainaugurowano w styczniu 2018 r.

Intuition-1 to nie jedyny projekt realizowany przez inżynierów KP Labs. Specjaliści z Gliwic mogą pochwalić się zwycięstwem w Copernicus Hackathon. To konkurs na najbardziej obiecującą aplikację do interpretacji danych z obrazów satelitarnych, wykorzystującą dane z europejskiej konstelacji satelitów Sentinel z programu Copernicus. Konkurs jest organizowany przez Komisję Europejską. DeepFlow - opracowane przez KP Labs zwycięskie rozwiązanie automatyzuje wyszukiwanie istotnych informacji, które są „ukryte” w różnych warstwach zdjęć satelitarnych, nadsyłanych przez satelity obserwacyjne Ziemi. Pozwoli to interpretować dane obrazowe, w celu ich wykorzystania np. w rolnictwie, przemyśle czy ochronie zdrowia.


Informacja prasowa: imagopr.pl, kplabs.pl
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Nick:

Kod potwierdzający:
Kod potwierdzający


Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?

Ostatnio poruszane tematy

  Temat Wyświetleń Odpowiedzi Ostatni post
Toruński Zlot Miłośnikó...
ZLOTY, SPOTKANIA, IMPREZY
7561 4 Andrzej
24-10-2024 12:15
Sojuz TMA-22
MISJE ZAŁOGOWE
3650 0 Andrzej
24-10-2024 05:56
STS-134 Endeavour - 16 Maj ...
MISJE ZAŁOGOWE
51175 28 Krzysztof007
24-10-2024 05:42
Obserwacje Międzynarodowej...
OBSERWACJE NIEBIA I ZJAWISK
21726 6 Piotr
24-10-2024 02:32