Jak informuje Japońska Agencja Kosmiczna (JAXA) sondzie Hayabusa2 udało się wylądować na asteroidzie Ryugu i pobrać próbki. Proces pierwszego lądowania na powierzchni rozpoczął się w czwartek 21 lutego o godzinie 5:13 czasu polskiego. Z odległości około 20 kilometrów sonda rozpoczęła zbliżanie do asteroidy. Kontakt z podłożem nastąpił 22 lutego o godzinie 0:06 czas polskiego i trwał zaledwie kilka sekund. W tym czasie sonda zdołała pobrać próbki przez specjalnie przygotowane do tego celu ramię. W tym samym czasie nastąpiło uruchomienie silników i sonda zaczęła oddalać się od powierzchni Ryugu.
Artystyczna wizja lądowania sondy Hayabusa2 na powierzchni asteroidy Ryugu. fot: JAXA
Jak poinformował rzecznik agencji (JAXA) do pełnego potwierdzenia czy wszystko poszło zgodnie z założonym planem potrzeba dodatkowego czasu na przeanalizowanie danych nadsyłanych od sondy.
Hayabusa 2 wystartował z Ziemi w grudniu 2014 roku, by po 3,5 roku zameldować się w pobliżu celu. Ryugu to stosunkowo niewielka planetoida posiadająca około 900 metrów średnicy. Przekłada się to na dość słabe pole grawitacyjne, co powoduje, że nawet delikatniejszy wstrząs może przesuwać obiekty znajdujące się na planetoidzie lub nawet wyrzucić je w przestrzeń kosmiczną. Eksperci nie ukrywają jednak zachwytu nad planetoidą Ryugu. Ich zdaniem mamy do czynienia z bardzo ciekawą planetoidą, posiadającą charakterystyczne głazy wielkich rozmiarów. Oczywiście są one nie tylko ciekawostką, ale jednocześnie zagrożeniem dla sondy i lądownika.
Przypomnijmy, że Hayabusa2 to następca misji Hayabusa, która w 2005 roku miała na celu analizę planetoidy Itokawa oraz przesłanie na Ziemię próbek materii. Sonda pracująca w trudnych warunkach miała rzecz jasna „pod górkę”, mierząc się m.in. z uszkodzeniami mechanizmu zbierającego próbki, co było przyczyną pobrania nie takiej ilości materiału jaki planowano.
Planowany powrót sondy ma rozpocząć się pod koniec 2019 roku. W pobliżu Ziemi Hayabusa2 ma znaleźć się rok później zrzucając na spadochronie zabezpieczone próbki materii.
Zdjęcie asteroidy Ryugu w odległości 180 metrów od powierzchni. (21.02.2019). Autor: JAXA
Planetoida Ryugu widziana z odległości 6 km. Autor JAXA