13 lutego inżynierowie NASA ogłosili, że misja łazika Opportunity została definitywnie zakończona. Agencja kosmiczna bezustannie wierzyła, że nawiązanie kontaktu z łazikiem dojdzie w końcu do skutku. Niestety ostatnia próba odebrania sygnału podobnie jak pozostałe zakończyły się niepowodzeniem. Po prawie 15 latach pracy zasłużony łazik Opportunity przechodzi na emeryturę.
Łazik Opportunity przechodzi na emeryturę (2004-2019) Autor: NASA
Łazik Opportunity to bezzałogowa misja na Marsa, której celem było przeprowadzenie wielu badań geologicznych Czerwonej Planety. Misja swój początek miała 25 stycznia 2004 roku i została pierwotnie zaplanowana na zaledwie 90 marsjańskich dni. Z upływem czasu okazało się, że łazik jest w ciąż w dobrej kondycji i misja była wielokrotnie przedłużana.
Od 2004 roku Opportunity skupiał się na badaniu i poszukiwaniu skał marsjańskich. Na podstawie zebranych próbek przesyłał informacje na Ziemię. Na podstawie zebranych danych powstało wiele tez świadczących, że niegdyś na powierzchni Czerwonej Planety istniała cyrkulacja wody w stanie ciekłym. Pojazdowi zawdzięczamy również wiele cennych danych dotyczących atmosfery Marsa i obserwacji w niej chmur typu cirrus. W ramach ciekawostki warto wspomnieć, że w sierpniu 2014 roku łazik ustanowił rekord odległości przebyty przez pojazd kołowy poza Ziemią. Łącznie pojazd pokonał dystans ponad 40 kilometrów. Przez kolejne 4 lata pracy rekord został poprawiony jeszcze o 5 kilometrów.
W 2005 roku Opportunity natknął się na meteoryt żelazny Heat Shield Rock. Był to pierwszy znaleziony na planecie innej niż Ziemia. W latach 2009 i 2010 znalazł kolejne meteoryty, m.in. Block Island, Shelter Island oraz Oileán Ruaidh.
Ostatni kontakt z Opportunity nawiązano 10 czerwca 2018 roku. Początkiem czerwca 2018 roku NASA opublikowała zdjęcia pochodzące z sondy Mars Reconnaissance Orbiter, na których widoczna była ogromna burza pyłowa, która okazała się realnym zagrożeniem dla łazika Opportunity znajdującego się w pobliżu jej centrum. Burza ta była jedną z najbardziej intensywnych w historii Czerwonej Planety. W dniu 10 czerwca obejmowała obszar prawie 41 milionów km kwadratowych. Był to obszar porównywalny do Ameryki Północnej i Rosji - łącznie. Tak duża ilość pyłu zablokowała w znacznej ilości docierające do powierzchni Marsa światło słoneczne.
Łazik Opportunity zasilany jest panelami słonecznymi. Gdy zostały przysypane marsjańskim pyłem, łazik stracił główne źródło zasilania. Agencja NASA była świadoma takiego obrotu wydarzeń i w dniu 13 czerwca 2018 roku postanowiła zorganizować specjalną konferencję w celu omówienia ogromnej marsjańskiej burzy i jej wpływu na łazik Opportunity. Po ustąpieniu burzy zespół inżynierów zakładał, że Opportunity wybudzi się z hibernacji. Jak czas pokazał od 10 czerwca 2018 roku nie udało się nawiązać połączenia radiowego pomiędzy Ziemią a Marsem. Przez 8 miesięcy prób nawiązania łączności z łazikiem było kilkaset. NASA zadecydowała więc, że ze względu na nadchodzącą marsjańską zimę i bardzo niskie temperatury dochodzące aż do -100 stopni Celsjusza o zakończeniu misji. Łazik Opportunity przechodzi do historii jednak z całą pewnością jego praca i dokonania nie zostaną nigdy zapomniane.
Podsumowanie historii łazika Opportunity w latach 2004-2019 Autor: NASA/JPL-Caltech
Łazik Opportunity przechodzi na emeryturę (2004-2019) Autor: NASA
Infografika porównująca dokonania łazika Spirit i Opportunity. Autor: NASA/JPL-Caltech
Obszar burzy pyłowej w dniu 6 czerwca, wykonany za pomocą instrumentu MARCI sondy MRO
Niebieska kropka - przybliżona lokalizacja łazika Opportunity.
fot: NASA/JPL-Caltech/MSSS