Postulaty w sprawie zmian na liście
dyscyplin naukowych zostały wysłuchane. Tym samym
astronomia, która według wcześniejszych zapowiedzi miała stać się częścią fizyki zachowa jednak status odrębności. Wpisanie na listę astronomii to ukłon dla światowego dorobku tej dyscypliny. Już wcześniej z podobnego powodu wyodrębniliśmy archeologię z historii - wyjaśnił Minister Jarosław Gowin.
Astronomia będzie osobną dyscypliną nauki fot: Astronomia24
Zdaniem ministra łączenie dyscyplin ma mieć wpływ na interdyscyplinarność i umiędzynarodowienie naszej nauki. Nowy system ma być bardziej spójny z nauką światową. Ministerstwo wzorowało się na podziale obowiązującym w Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju, co w efekcie spowoduje, że w Polsce obowiązywać będzie podział na
8 dziedzin i 47 dyscyplin. "Klasyfikacja, którą dzisiaj podpisałem, obejmuje 44 dyscypliny naukowe i 3 dyscypliny artystyczne. To jest bardzo głęboka, fundamentalna zmiana, jeśli chodzi o sposób uprawiania nauki w Polsce" - wyjaśniał w czwartek minister na zwołanej konferencji.
Zdaniem ministra
dotychczasowa klasyfikacja dyscyplin w Polsce była rozdrobniona. "Do tej pory mieliśmy 8 obszarów, 22 dziedziny i 102 dyscypliny. Od samego początku prac nad nową Ustawą 2.0 mieliśmy świadomość, że nadchodzi pora, by zrealizować postulaty wysuwane przez wszystkie międzynarodowe grona eksperckie oraz przez dużą część środowiska naukowego. Postulaty zmierzające do skonsolidowania dyscyplin”. „Część dyscyplin powstała w sposób sztuczny, jako efekt działań lobbingowych często wąskich grup naukowców, którzy koniecznie chcieli wyodrębnić swój zakres badań tylko po to, by mieć większy wpływ na sposób dystrybucji środków, większy wpływ na sposób awansu młodych naukowców" – dodał.
Jak wspominaliśmy we wstępie – astronomia miała stać się częścią fizyki. "Astronomowie okazali się nie tylko świetnymi naukowcami, ale też świetnymi PR-owcami" - powiedział minister. Polskie Towarzystwo Astronomiczne zgromadziło ponad
8,000 podpisów pod petycją do MNiSW za zachowaniem statusu astronomii jako
samodzielnej dyscypliny naukowej.
Ze wstępnych analiz wynika, że jedną z najmniejszych dyscyplin będzie właśnie astronomia, gdzie pracować będzie około 200 naukowców. Dla przykładu w największych takich jak nauki medyczne pracować będzie blisko 10 000 osób.
Astronomia będzie osobną dyscypliną nauki fot: Astronomia24
Źródło: Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
fot: Astronomia24.com