NAJCIEKAWSZE NEWSY

Astrofotografie Użytkowników

Dołącz do nas na Facebooku

Patronat medialny 2024

Astronomia24

Astronomia24

Astronomia24

Astronomia24

Astronomia24
Astronomia24


Astronomia24

Reklama

Start Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba opóźniony do 2021 roku.

TeleskopyKońcem marca informowaliśmy Was, że prace nad Kosmicznym Teleskopem Jamesa Webba zostały opóźnione do 2020 roku. Minęły trzy miesiące i już możemy być pewni, że teleskop Jamesa Webba czeka kolejne duże opóźnienie. Agencja kosmiczna NASA poinformowała w komunikacie prasowym, że start przesunięty zostanie o kolejny rok. Trudno stwierdzić czy to już ostatnie opóźnienie.

Image  by Astronomia24
Artystyczna wizja Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba Autor: NASA


Podobne opóźnienia miały już miejsce w przeszłości wielokrotnie o czym informowaliśmy na łamach naszego portalu. Tym razem decyzja o przesunięciu daty startu związana jest bezpośrednio z raportem niezależnej komisji, która została powołana w celu sprawdzenia postępów nad budową JWST. W przygotowanym raporcie wyszczególniono wszystkie problemy technicznie i błędy, które doprowadziły do tak dużego opóźnienia. Agencja NASA po zapoznaniu się z raportem postanowiła, dla bezpieczeństwa projektu opóźnić swoje wcześniejsze założenia.

NASA jest świadoma jak bardzo ważny jest to projekt dla świata nauki i nie zaryzykuje ewentualnych problemów, które mogłyby wyniknąć przez przyśpieszenie daty startu. Warto jednak zauważyć, że taka decyzja będzie wiązać się z ogromnym zwiększeniem kosztów budowy teleskopu Jamesa Webba. Łączny budżet tego przedsięwzięcia może wynieść astronomiczną kwotę 10 miliardów dolarów.

Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba w odróżnieniu od Teleskopu Hubble’a będzie prowadził obserwacje w podczerwieni. Cały projekt nadzorowany i w znacznej części finansowany jest przez NASA. Swój wkład przy powstawaniu projektu ma również agencja ESA oraz CSA. Do najważniejszych celów misji będzie należeć badanie pierwszych gwiazd i galaktyk, które uformowały Wszechświat po Wielkim Wybuchu. Teleskop skupi się również na badaniu formowana się i ewolucji galaktyk oraz na badaniu tworzenia się gwiazd i systemów planetarnych. Z całą pewnością cieszy fakt, że wszystkie elementy teleskopu są już gotowe i wymagają jedynie poprawek do pomyślnego dokończenia projektu.

Po złożeniu wszystkich elementów i przeprowadzeniu ostatnich niezbędnych testów teleskop będzie gotowy do umieszczenia na eliptycznej orbicie o promieniu 800 tys km wokół punktu libracyjnego L2, który znajduje się w odległości 1,5 miliona km od Ziemi. Okres obiegu teleskopu wokół Słońca będzie taki sam jak Ziemi wokół Słońca, czyli rok. Wybranie takiej orbity spowoduje, że teleskop będzie osłonięty od zanieczyszczenia światłem podczerwonym generowanym przez Słońce. Jest to niezbędne do prawidłowej pracy osłony przeciwsłonecznej, która potrzebuje, aby promienie słoneczne padały ze stałego kierunku. Startu rakiety Ariane 5 z teleskopem JWST na pokładzie możemy spodziewać się w 2021 roku.

Nowa data startu misji: 2021r.
Wymiary: 20,197 m × 14,162 m (zwierciadło)
Masa całkowita: 6500 kg

Artystyczna wizja Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba Autor: NASA


Porównanie wielkości głównych zwierciadeł Kosmicznego Teleskopu Hubble’a (HST) i Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba (JWST) Autor: NASA


Zobacz też:

- Start Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba opóźniony do 2020 roku. - marzec 28 2018
- Kalendarz zjawisk astronomicznych w 2018 roku
- 27 lipca czeka nas najdłuższe całkowite zaćmienie Księżyca w XXI wieku


Źródło: nasa.gov, wikipedia.org
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Nick:

Kod potwierdzający:
Kod potwierdzający


Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Świetne! Świetne! 100% [1 głos]
Bardzo dobre Bardzo dobre 0% [0 głosów]
Dobre Dobre 0% [0 głosów]
Średnie Średnie 0% [0 głosów]
Słabe Słabe 0% [0 głosów]

Ostatnio poruszane tematy

  Temat Wyświetleń Odpowiedzi Ostatni post
Toruński Zlot Miłośnikó...
ZLOTY, SPOTKANIA, IMPREZY
7561 4 Andrzej
24-10-2024 12:15
Sojuz TMA-22
MISJE ZAŁOGOWE
3650 0 Andrzej
24-10-2024 05:56
STS-134 Endeavour - 16 Maj ...
MISJE ZAŁOGOWE
51174 28 Krzysztof007
24-10-2024 05:42
Obserwacje Międzynarodowej...
OBSERWACJE NIEBIA I ZJAWISK
21725 6 Piotr
24-10-2024 02:32