Agencja kosmiczna NASA podała do informacji, że kosmiczny teleskop TESS, jest o krok bliżej do odkrycia odległych światów. 17 maja pomyślnie zakończył się bliski przelot w okolicach Księżyca. Teleskop TESS zbliżył się do powierzchni Srebrnego Globu na odległość około 8000 km. Wykorzystana asysta grawitacyjna naszego naturalnego satelity pomogła w skierowaniu statku na docelową orbitę. W ramach testu rozruchu kamery, zespół naukowców przeprowadził dwusekundową próbną ekspozycję.
Pierwsze testowe zdjęcie teleskopu TESS Autor: NASA/MIT/TESS
Do wykonania pierwszego testowego zdjęcia posłużyła jedna z czterech kamer zamontowanych na pokładzie teleskopu TESS. Test kamery przebiegł prawidłowo. Jego efektem jest wykonane zdjęcie okolic gwiazdozbioru Centaura należącego do nieba południowego praktycznie niewidocznego z terenu naszego kraju. Na zamieszczonym poniżej zdjęciu możemy ujrzeć ponad 200 000 gwiazd i jest to tylko przedsmak możliwośći tego urządzenia. Podczas dwuletniej misji TESS przeskanuje obszar 400 razy większy niż na opublikowanym zdjęciu.
30 maja nastąpi ostatnia korekta orbity teleskopu TESS. Po odpaleniu silnika urządzenie znajdzie się na ostatecznej bardzo eliptycznej orbicie wokół naszej planety, z której dokona przeglądu całego nieba w poszukiwaniu egzoplanet krążących wokół jasnych gwiazd w naszym najbliższym sąsiedztwie. Astronomowie szacują, że uda się odnaleźć od 1000 do 10000 tys. potencjalnych kandydatów na egzoplanety o rozmiarach porównywalnych z Ziemią i większych. Odkryte planety staną się celami dla przyszłych obserwacji za pomocą potężniejszych urządzeń naukowych takich jak np. Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba. Po wykonaniu ostatnich testów TESS oficjalnie rozpocznie swoją pracę w połowie czerwca.
Pierwsze testowe zdjęcie teleskopu TESS Autor: NASA/MIT/TESS
TESS został umieszczony na orbicie 19 kwietnia 2018 roku (czasu polskiego). Teleskop jest własnością agencji kosmicznej NASA i został stworzony w celu wyszukiwania planet pozasłonecznych metodą tranzytu. Wyszukiwanie planet pozasłonecznych metodą tranzytu będzie polegać na obserwacji blasku gwiazd i poszukiwaniu niewielkich zmian jasności spowodowanych przechodzeniem planety przez tarczę gwiazdy. Gdy planeta przesłania częściowo gwiazdę, można ją wykryć analizując nieznaczne osłabienie jasności tej gwiazdy na wykresach.
Teleskop kosmiczny TESS stanie się następcą teleskopu Keplera, w którym jak informuje NASA kończy się paliwo. Przewidywany definitywny koniec obserwacji za pomocą tego urządzenia nastąpi w ciągu najbliższych kilku miesięcy.
Animacja kroków, które TESS musi ukończyć przed osiągnięciem ostatecznej orbity.
Autor: NASA's Goddard Space Flight Center
Start rakiety Falcon 9. 19.04.2018 godz: 00:51 czasu polskiego.