
W najbliższy weekend, a więc w nocy z 21 na 22 kwietnia na nocne niebo zawita pierwszy większy rój
meteorów tej wiosny. Będzie to jeden z najstarszych rojów meteorów, który wśród miłośników astronomii znany jest z nazwy -
Lirydy. Teoretycznie jedynym warunkiem jaki musi zostać spełniony, by obserwacje przyniosły pozytywny rezultat jest bezchmurne niebo. Największy szczyt aktywności tego roju będzie miał miejsce w drugiej połowie nocy.
Na obserwacje najlepiej wyjść w nocy z 21 na 22 i z 22 na 23 kwietnia.
Rój Lirydów jest jednym z
najstarszych znanych rojów meteorów, który obserwowany jest niemalże od 2600 lat. Radiantu czyli miejsca, z którego "rozbiegają się" meteory musimy szukać w okolicach gwiazdy Wegi w gwiazdozbiorze Lutni
na północno-wschodnim horyzoncie nieba. Podczas tegorocznego maksimum
w nocy z 21 na 22 kwietnia możemy spodziewać się około 15-20 meteorów na godzinę.
Lirydy związane są z
Kometą Thatchera (C/1861 G1), której orbita zbliża się do orbity Ziemi. Jest to kometa długookresowa odkryta w 1861 roku przez A. E. Thatchera. Najlepsze warunki do obserwacji roju panują w drugiej połowie nocy, gdy radiant znajduje się w okolicach zenitu (punkt na niebie dokładnie ponad pozycją obserwatora). Aktywność Lirydów na nocnym niebie potrwa do 25 kwietnia.
Przypominamy również aby nie patrzeć bezpośrednio w środek radiantu lecz kilkanaście stopni od niego, ponieważ najlepiej widoczne i jasne meteory znajdują się właśnie w tym rejonie. Życzymy wszystkim obserwatorom pogodnego i bezchmurnego nieba oraz udanych łowów.
Symbol IMO: 006 LYR
Gwiazdozbiór: Lutnia
Prędkość w atmosferze: 49 km/s
Okres występowania: 16 kwietnia - 25 kwietnia
Maksimum: 22 kwietnia
Aktywność: wysoka
ZHR: 18
Obiekt macierzysty: kometa Thatchera
Zachęcamy również wszystkich obserwatorów nieba do wysyłania własnych fotografii wykonanych podczas samodzielnych obserwacji.
Za pomocą formularza (Wymaga rejestracji) zamieszczonego na naszej platformie możecie w łatwy sposób załadować dowolny plik z własnego komputera. Przed wysłaniem zalecamy podpisanie zdjęcia (data, miejsce, konfiguracja sprzętu, nazwa uwiecznionego obiektu). Każde oczywiście docenimy i zamieścimy na łamach naszego serwisu.
Lokalizacja radiantu Lirydów. 21.04.2018 godz. 22:00 czasu polskiego
Zobacz też:
- Sprawdź aktualne zachmurzenie
- Kalendarz zjawisk astronomicznych w 2018 roku
- Deszcze meteorów - Lista najciekawszych rojów meteorów
Źródło: astronomia24.com
fot: evosiastudios.com