20 marca o godzinie 17:17 czasu polskiego rozpocznie się astronomiczna wiosna. Słońce wejdzie w znak Barana. Astronomowie nazywają to miejsce przecięciem ekliptyki czyli płaszczyzny wyznaczonej w przestrzeni przez orbitę Ziemi z równikiem niebieskim. Od wtorku do początku astronomicznej jesieni dni będą dłuższe niż noce. Jak co roku w ostatnią niedzielę marca przestawimy zegarki z godziny 2:00 na 3:00 przechodząc na czas letni.
20 marca przywita nas długo wyczekiwana wiosna.
Do ciekawostek związanych z początkiem astronomicznej wiosny należy fakt, że wraz z fazą Księżyca wyznaczany jest czas Świąt Wielkanocnych. Według tradycji święta przypadają na pierwszą niedzielę po pierwszej wiosennej pełni Księżyca. W tym roku pełnia będzie miała miejsce w sobotę 31 marca. Święta odbędą się więc w tym roku bardzo szybko bo już 1 kwietnia.
W tym roku podobnie jak w roku 2017 wyższa temperatura charakterystyczna dla pory wiosennej jeszcze nie należy do codzienności. Prognozy pogody też nie są obiecujące - w najbliższych dniach spodziewane jest wyraźne ochłodzenie do nawet -10°C z możliwymi opadami śniegu. Musimy więc przygotować się na kilkudniowe siarczyste mrozy. Liczymy jednak, że taka sytuacja potrwa zaledwie kilka dni i już wkrótce kolor zielony zacznie dominować nad szarością.
Przypomnijmy też jaka aura towarzyszyła nam o tej porze
w roku 2016. Wtedy mieliśmy do czynienia z naprawdę ciepłymi dniami, które przeplatały się z nadchodzącym z zaskoczenia ochłodzeniem.
W roku 2015 przyroda budziła się do życia bardzo powoli. Z kolei
w roku 2014 roślinność była już o tej porze w świetnej wiosennej formie. Mamy jednak również w pamięci śnieżne święta Wielkiej Nocy
2013, których tak naprawdę nikt się nie spodziewał...
Zobacz też:
- Sprawdź aktualne zachmurzenie
- Kalendarz zjawisk astronomicznych w 2018 roku
- Aktualna faza Księżyca
Źródło: astronomia24.com