28 lutego 2018 roku, a więc po kilku miesiącach bardzo intensywnych prac zakończyła się integracja satelity PW-Sat2 - czytamy na oficjalnej stronie obiektu PW-Sat2. Oznacza to, że projekt polskich studentów Politechniki Warszawskiej został ukończony i czeka na przeprowadzenie ostatnich testów przed lotem w kosmos. W maju satelita zostanie przekazany do pośrednika, który zapewni miejsce na rakiecie Falcon 9. Start prawdopodobnie zostanie zrealizowany dopiero w drugiej połowie 2018 roku, ze względu na opóźnienia firmy SpaceX.
PW-Sat2 jest projektem polskiego sztucznego satelity typu CubeSat 2U. CubeSat jest to rodzaj miniaturowego satelity wykorzystywanego zazwyczaj do badań i obserwacji kosmosu. Przeważnie obiekty tego typu mają objętość jednego litra i ważą nie więcej niż jeden kilogram. PW-Sat2 został opracowany i zbudowany przez członków Studenckiego Koła Astronautycznego przy Politechnice Warszawskiej.
Głównym celem misji będzie przetestowanie specjalnie stworzonego żagla, jako taniego i dostępnego dla każdego satelity sposobu deorbitacji, czyli sprowadzenia satelity z orbity w gęste warstwy atmosfery w celu spalenia. Szacuje się, że zastosowanie żagla na orbicie o wysokości około 780 km będzie w stanie skrócić czas przebywania PW-Sata2 na orbicie z około 25 lat do mniej więcej 2 lat, w zależności od takich czynników jak ruch satelity czy aktywność słoneczna.
Liczymy na powodzenie misji i zastosowanie takiego rozwiązania w przyszłości dla każdego nowego satelity, co znacząco przyśpieszy proces oczyszczania orbity z zepsutych i niepracujących już obiektów, które przez wiele lat są w stanie przebywać na orbicie Ziemi, powodując dodatkowe zagrożenie dla prawidłowo działających satelitów.
Prace koncepcyjne nad projektem PW-Sat2 sięgają roku 2013, gdzie rozpoczęły się pierwsze prototypy żagla deorbitacyjnego oraz projekty kilku podstawowych podsystemów. W 2017 roku rozpoczęła się produkcja ostatnich elementów, które mają polecieć na pokładzie satelity w kosmos. Po 5 latach od czasu prac koncepcyjnych możemy być niemal pewni, że jeszcze w tym roku PW-Sat2 zostanie umieszczony na orbicie - na co czekamy z niecierpliwością!
Planowana data startu: Druga połowa 2018 roku (czerwiec-wrzesień). Data może ulec zmianie.
Integracja części elektronicznej PW-Sata2 w CBK PAN.
fot: Projekt PW-Sat2, Studenckie Koło Astronautyczne PW
PW-Sat2 po pomyślnych testach otwarcia anten
fot: Projekt PW-Sat2, Studenckie Koło Astronautyczne PW
PW-Sat2 - animacja deorbitacji satelity
Autor: Studenckie Koło Astronautyczne PW
PW-Sat2 - wizualizacja otwarcia żagla deorbitacyjnego i deorbitacji
Autor: Studenckie Koło Astronautyczne PW