Obserwatorium astronomiczne Astrobaza Kopernik przy Gimnazjum nr 1 im. Mikołaja Kopernika w Kruszwicy (powiat inowrocławski) odwiedzą dziś (15 listopada) przedstawiciele Centrum Badań Kosmicznych PAN w Warszawie oraz ich partnerzy z Francji i Wielkiej Brytanii. Kruszwiczanie zaprezentują gościom swoje astronomiczne osiągnięcia i projekty. Astrobaza w Kruszwicy to jedno z czternastu ogólnodostępnych obserwatoriów astronomicznych, które powstały w Kujawsko-Pomorskiem w ramach marszałkowskiego projektu finansowanego z Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.
Budynek Astrobazy w Kruszwicy.
Obserwatoria działają także w Gniewkowie, Radziejowie, Jabłonowie Pomorskim, Brodnicy, Dobrzyniu nad Wisłą, Inowrocławiu, Golubiu-Dobrzyniu, Rypinie, Świeciu, Gostycynie, Żninie, Złejwsi Wielkiej i Unisławiu. –
To wyjątkowy projekt, nie tylko w skali w kraju. Nasze astrobazy pełnią rolę dydaktyczną i popularyzatorską, korzystają z nich zarówno szkoły, jak i lokalni pasjonaci – mówi marszałek Piotr Całbecki.
Obserwatorium przy Gimnazjum nr 1 im. Mikołaja Kopernika w Kruszwicy należy do tych astrobaz, które działają najprężniej. Zajęcia są zróżnicowane: od kół astronomicznych poprzez wykłady, prelekcje i lekcje astronomii po obserwacje nocne i dzienne. Uczniowie samodzielnie wykonują proste przyrządy astronomiczne, prowadzą obserwacje i uczestniczą w projektach międzynarodowych. Z infrastruktury kruszwickiej astrobazy korzystają też przedszkolaki i seniorzy oraz inni miłośnicy astronomii.
Astrobazę w Kruszwicy odwiedzi dziś grupa nauczycieli i popularyzatorów nauk ścisłych z Centrum Badań Kosmicznych w Warszawie, Narodowego Centrum Kosmicznego w Leicester (Wielka Brytania) oraz centrum nauki Cité de l'espace w Tuluzie (Francja). To uczestnicy międzynarodowego projektu „Od śrubki do satelity – dobre praktyki w nauczaniu fizyki w gimnazjach oraz fizyki z astronomią w szkołach ponadgimnazjalnych”, którzy chcą zapoznać się najlepszymi polskimi osiągnięciami w dziedzinie nauczania przedmiotów ścisłych. Kruszwiczanie zaprezentują gościom działalność astrobazy oraz opowiedzą o realizowanych projektach astronomicznych. W ramach rewizyty odwiedzą wkrótce Centrum Badań Kosmicznych PAN w Warszawie.
Informacja prasowa: Beata Krzemińska rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego