Dzięki współpracy naukowców z całego świata udało się dokonać przełomowego odkrycia. 16 września astronomowie poinformowali o zaobserwowaniu jednocześnie fal grawitacyjnych, fal elektromagnetycznych oraz zderzenia gwiazd neutronowych. Do tej pory udało się jedynie zaobserwować fale grawitacyjne pochodzące od zderzenia czarnych dziur. Jesteśmy więc świadkami piątej wyjątkowej detekcji fal grawitacyjnych.
Artystyczna wizja zderzenia się dwóch gwiazd neutronowych Autor: ESO/L. Calçada/M. Kornmesser
Cały spektakl miał miejsce około 130 milionów lat świetlnych od Ziemi w galaktyce eliptycznej NGC 4993 znajdującej się w gwiazdozbiorze Hydry. Jest to więc najbliższe do tej pory odkryte źródło fal grawitacyjnych oraz błysków gamma. Sygnał świetlny najszybciej został zaobserwowany przez teleskop VISTA w Obserwatorium Paranal. Jest to teleskop optyczny o średnicy zwierciadła 4,1 m, umieszczony na zboczu góry Cerro Paranal w Chile na wysokości 2518 m n.p.m rejestrujący promieniowanie z zakresu widzialnego i podczerwieni.
W późniejszej fazie obserwacji zjawiska o numerze GW170817 brało udział około 70 teleskopów naziemnych rozmieszczonych po całej planecie m.in (Bardzo Duży Teleskop (VLT), teleskop VST, teleskop NTT, sieć radioteleskopów ALMA, teleskop VISTA, teleskopy Pan-STARRS i Subaru na Hawajach oraz sprzęt naukowy znajdujący się w kosmosie m.in (Kosmiczny Teleskop Hubble’a).
Namierzenie fal grawitacyjnych nastąpiło 7 sierpnia 2017 roku o godz. 14:41 czasu polskiego przy użyciu detektorów LIGO w stanie Waszyngton oraz w stanie Luizjana (USA). Swój wkład przy odkryciu miało również europejskie obserwatorium Virgo, które pomogło w precyzyjnej lokalizacji zjawiska GW170817.
Co wiemy na temat dwóch gwiazd neutronowych, którym zawdzięczamy to odkrycie? Na tę chwilę wiemy, że masa tych obiektów została oszacowano na 1,1 oraz 1,6 mas Słońca. Materia składająca się na gwiazdy neutronowe jest niezwykle gęsta, co przy średnicy gwiazdy szacowanej na zaledwie 20 km sprawia, że łyżeczka tej materii miałaby masę ok. kilku miliardów ton.
Z całą pewnością będziemy przyglądać się bacznie dalszym postępom w badaniu i odkrywaniu fal grawitacyjnych oraz rozbłysków gamma. Astronomowie z całego świata są zgodni, że jesteśmy świadkami tworzenia się nowej ery w astronomii polegającej na badaniach odległych zakątków wszechświata.
Obserwacje wizualne GW170817 ukazujące stopniowy spadek jasności po zderzeniu dwóch gwiazd neutronowych w ciągu sześciu dni. Autor: NASA, ESA (Teleskop Hubble'a )
ESO o obserwacji zjawiska GW170817 Autor: ESO
Zjawisko zderzenia dwóch gwiazd neutronowych (animacja) Autor: ESO
Animacja zjawiska po połączeniu dwóch gwiazd neutronowych Autor: NASA
Obserwacje zjawiska GW170817 przez obserwatorium Swift oraz Teleskop Hubble'a
Autor: NASA/Swift & NASA/ESA