15 września po 20 latach misji w tym 13 latach na orbicie, bezzałogowa sonda kosmiczna Cassini zakończyła swoją wieloletnią pracę płonąc w gęstych warstwach atmosfery Saturna. Sonda przechodzi do historii jednak jej dokonania z pewnością nie zostaną nigdy zapomniane. Cassini zawdzięczamy niespotykane i fantastyczne fotografie m.in. powierzchni Saturna, jego pierścieni i księżyców jakich do tej pory ludzkość nigdy nie widziała.
Jeden z ostatnich widoków na pierścienie Saturna 13 września 2017
fot. NASA/JPL-Caltech/Space Science Institute
Sonda Cassini przez 13 lat na orbicie przysłużyła się również do wielu odkryć i badań, które zmieniły sposób postrzegania naszego Układu Słonecznego. Sonda podczas ostatnich swoich chwil poruszała się z prędkością dochodzącą do około 113tys. km/h przesyłając jednocześnie do samego końca dane na Ziemię. Łączność została przerwana około 1500 km nad wierzchołkiem górnej warstwy chmur gazowego olbrzyma. Jak podaje agencja NASA rozpad sondy nastąpił podczas zniżania się w głębsze warstwy atmosfery planety - 30 sekund po przerwaniu łączności.
Sonda Cassini została wystrzelona w październiku 1997 roku, siedem lat później (w lipcu 2004 roku) stała się pierwszym sztucznym satelitą Saturna. Misja była wspólnym dziełem trzech agencji kosmicznych: amerykańskiej NASA, europejskiej ESA i włoskiej ASI. Analiza wszystkich danych zebranych przez Cassini potrwa jeszcze wiele lat.
Na stronie NASA możemy obejrzeć jedne z ostatnich fotografii wykonanych przez sondę Cassini. Poniżej prezentujemy kilka z nich.
Jeden z ostatnich widoków na pierścienie Saturna 13 września 2017r.
(1,1 mln km od powierzchni planety)
Autor: NASA/JPL-Caltech/Space Science Institute
Jeden z ostatnich widoków na północną półkule Saturna 13 września 2017r.
(1,1 mln km od powierzchni planety)
Autor: NASA/JPL-Caltech/Space Science Institute
Ostatnie spojrzenie na Tytana 13 września 2017.
Autor: NASA/JPL-Caltech/Space Science Institute
Ostatnie spojrzenie na Saturna Autor: NASA Jet Propulsion Laboratory
Źródło: nasa.gov
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.