Wrocławska spółka SatRevolution kończy prace nad własną platformą satelitarną (ang. satellite bus) – bazą satelity, dostarczającą jego podstawowe funkcje. Konstrukcja stanowi element pierwszego polskiego satelity komercyjnego - Światowida. SatRevolution przetestuje kosmiczne maszyny na orbicie w 2018 r. Platforma satelitarna to autorski projekt SatRevolution.
SatRevolution S.A. finalizuje prace nad autorską platformą satelitarną
fot. SatRevolution
Składa się z konstrukcji nośnej, modułu zasilania i nawigacji oraz podstawowego modułu do komunikacji, który służy do przesyłania komend. Polecenia te odpowiadają za sterowanie satelitą (np. zmianę orbity), włączanie i wyłączanie poszczególnych modułów czy transmisję danych o stanie urządzenia – takich jak jego temperatura czy aktywność paneli słonecznych.
Dodatkowo w platformie można zamontować ładunek, który definiuje funkcjonalność satelity. Na przykład jeśli ma on służyć do komunikacji, ładunkiem będą anteny i moduł komunikacji. W przypadku satelity obserwacyjnego ładunkiem będzie kamera, teleskop lub obiektyw oraz moduł służący do wysłania pozyskanych danych na Ziemię. Konstrukcję można łatwo zmodyfikować w celu dopasowania do wybranego ładunku.
- Aktualnie kończymy pracę nad naszą platformą satelitarną i przechodzimy w fazę testów. Konstrukcję wykorzystamy w Światowidzie, a następnie przy tworzeniu kolejnych satelitów. Planujemy również sprzedaż urządzeń – zarówno bezpośrednio jak i przez dystrybutorów z branży kosmicznej - mówi Grzegorz Zwoliński – współzałożyciel wrocławskiej firmy SatRevolution S.A.
Platforma projektu SatRevolution dedykowana jest nanosatelitom o wymiarach od 10x10x10 cm do 10x10x30 cm. Konstrukcja jest zgodna ze standardem cubesat, co pozwoli na montowanie modułów również innych producentów.
Informacja prasowa: Monday PR. SatRevolution SA.