25 sierpnia 2017 w Galerii Sztuki Wozownia w Toruniu otwarta zostanie wystawa Katarzyny Tretyn-Zečević pt. „Dzień, którego nie było” prezentuje prace powstałe pod wpływem inspiracji wynikających ze współpracy artystki z Centrum Astronomii UMK w Piwnicach pod Toruniem. Punktem wyjścia projektów realizowanych na przestrzeni ostatnich dwóch lat jest przekonanie o możliwości zacierania granic między humanistyką, sztuką a naukami ścisłymi.
Katarzyna Tretyn-Zečević, z cyklu Voyager, 2015
Ma to odbicie także w strukturze samej ekspozycji, gdzie oprócz charakterystycznych dla twórczości artystki oszczędnych formalnie obrazów wykonanych w technice szycia i instalacji z użyciem dźwięku zaprezentowana zostanie historyczna aparatura badawcza wykorzystywana przez toruńskich astronomów oraz materiały dokumentacyjne przybliżające widzom fakty, procesy i zjawiska, które wpłynęły na sposób myślenia artystki i stały się bezpośrednim punktem wyjścia dla tworzonych przez nią prac.
Przywołując różne metody eksploracji kosmosu, wskazując na postępujący w czasie rozwój techniki i metodologii badawczej czy metaforyzując zjawiska astronomiczne Katarzyny Tretyn-Zečević akcentuje zależność między sferą naukowego doświadczenia a płaszczyzną ludzkiej autorefleksji. W centrum swoich artystycznych dociekań stawia bowiem człowieka funkcjonującego na tle złożonej machiny Wszechświata. W cyklach, takich jak Voyager (2015), Penumbra (2016) czy Jestem (2015–), artystka podejmuje próbę opisanie procesów kształtujących tożsamość współczesnych ludzi i zjawisk określających ich miejsce w(e) (Wszech)świecie. Wychodząc od problematyki, którą zajmuje się astronomia, pokazuje, że choć każdy dzień przynosi nowe odkrycia, wciąż istnieją sfery doświadczeń niedających się ująć w precyzyjny, matematyczny sposób. Pobrzmiewająca od czasów oświecenia zapowiedź, że naukowa spekulacja dostarczy nam obiektywnego obrazu świata i wiedzy o nas samych, rozminęła się z rzeczywistością. Dzień całkowitego wyeliminowania humanistycznych rozważań przez scjentyzm nie nastąpił. Wręcz przeciwnie – nauka dodatkowo ten namysł stymuluje.
Katarzyna Tretyn-Zečević – urodzona w 1983 roku we Włocławku. Absolwentka malarstwa na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Zarówno pracę magisterską (Nigra sum sed formosa), jak i doktorską (Imponderabilia – jedność ducha i materii) przygotowała pod opieką prof. Lecha Wolskiego. Tworzy obrazy bez użycia farby – podstawowymi narzędziami, jakimi się posługuje są płótno, nici i igły. Od 2010 roku dominującym kolorem w jej twórczości jest biel. W ostatnich latach realizuje prace na styku sztuki i nauki, inspirowane współpracą artystki z Obserwatorium Astronomicznym w Piwnicach pod Toruniem. Stypendystka Miasta Torunia w dziedzinie kultury (2010, 2015, 2016) oraz Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego w dziedzinie twórczości artystycznej (2014, 2017). Laureatka m.in. Medalu im. Tymona Niesiołowskiego za najlepszy dyplom artystyczny 2007 roku na Wydziale Sztuk Pięknych UMK w dziedzinie sztuk plastycznych oraz wyróżnienia na 10. Triennale Małych Form Malarskich (2016) i pierwszej nagrody w konkursie VII Triennale Plastyki Włocławskiej (2012). Jej prace znajdują się w kolekcji Centrum Sztuki Współczesnej „Znaki Czasu” w Toruniu, galerii Hortar w Tarnowie oraz kolekcjach prywatnych.
Partnerem wystawy jest:
Fundacja Aleksandra Jabłońskiego i
Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu.
1) Katarzyna Tretyn-Zečević: „Dzień, którego nie było”
Wernisaż: 25.08.2017 (piątek), godz. 18.00
(wstęp wolny)
Wystawa czynna do: 24.09.2017
Kuratorka: Natalia Cieślak
Adres: Rabiańska 20, 87-100 Toruń
Zapraszamy także na weekend z wystawą „Dzień, którego nie było”:
2) 26.08.2017 (sobota), godz. 16.00 – 22.00
(wstęp wolny)
Skyway 2017: wieczorne zwiedzanie w Wozowni
3) 27.08.2017 (niedziela), godz. 12.00
(wstęp wolny)
Interdyscyplinarny spacer po wystawie Katarzyny Tretyn-Zečević
Prowadzenie: dr Paweł Wolak (astronom), Natalia Cieślak (historyczka sztuki)
Katarzyna Tretyn-Zečević, Inkluzja, 2017
Katarzyna Tretyn-Zečević, z cyklu Voyager, 2015
Katarzyna Tretyn-Zečević, z cyklu Voyager, 2015
Informacja prasowa: wozownia.pl