W grudniu 2016 roku Organizacja Narodów Zjednoczonych (ONZ) ogłosiła dzień 30 czerwca, Dniem Planetoid. Dzień jak każdy inny obok dnia bez samochodu, dnia bez telewizora czy dnia sąsiada? Niekoniecznie. Zdajecie sobie z pewnością sprawę z tego, że o Planetoidach powinno mówić się częściej. Stanowią one potencjalne zagrożenie dla naszej Planety i przekonywaliśmy się o tym niejednokrotnie, m.in. 15 lutego 2013 roku podczas eksplozji nad Czelabińskiem i w 1908 roku nad Syberią.
Zdjęcie setek powalonych drzew po eksplozji nad Syberią.
fot, Wikipedia
O tym, że zagrożenie jest realne wiemy doskonale. Nie jest to jednak codzienne zjawisko, by każdy koncentrował się na nim tak jak na ostatnich wydarzeniach w Europie… Zagrożenie może jednak pojawić się w każdej chwili i mimo, że staramy się niebo monitorować to nierealnym jest monitorować je w 100%. Przekonaliśmy się o tym w 2013 roku kiedy to nad Czelabińskiem doszło do potężnej eksplozji, o której pisaliśmy tutaj Link. Z kolei w 1908 roku nad Syberią doszło do uderzenia kilkudziesięciometrowego obiektu, który wyniszczył niezamieszkałe (na szczęście) tereny. To właśnie na 30 czerwca tego roku przypada 109 rocznica katastrofy tunguskiej.
Słusznie stwierdzić należy, że każdego dnia jesteśmy bombardowani przez małe i bardzo małe obiekty często niezauważalne gołym okiem. Wiedzieć jednak powinniśmy, że i większe obiekty mogą wtargnąć do ziemskiej atmosfery. I tutaj przypomina się film Armageddon z Brucem Willisem.
30 czerwca Europejska Agencja Kosmiczna obok innych agencji, astronautów i naukowców weźmie udział w 24-godzinnym telethonie emitowanym z Luksemburga (na żywo również w Internecie). Rozmowy będą dotyczyć przede wszystkim wspomnianego zagrożenia jakie niosą ze sobą planetoidy i inne obiekty mogące uderzyć w naszą planetę.
Pomysłodawcami Dnia Planetoid byli: filmowiec Grigorij Richters, dyrektor operacyjny Fundacji B612 Danica Remy, astronauta Apollo 9 Rusty Schweickart oraz gitarzysta Queen, astrofizyk Brian May. Ponad 200 astronautów, naukowców, inżynierów i artystów podpisało Deklarację Dnia Planetoid. Wśród sygnatariuszy znajduje się m.in. Richard Dawkins, Bill Nye, Peter Gabriel, Jim Lovell, astronauta Apollo 11 Michael Collins, Aleksiej Leonow, Bill Anders, Kip Thorne, Martin Rees, Chris Hadfield, Rusty Schweickart i Brian Cox. Deklaracja została oficjalnie ogłoszona 3 grudnia 2014 roku.