26 kwietnia oraz 2 maja sonda Cassini zgodnie z założeniami dokonała swojego pierwszego i drugiego przelotu między Saturnem a jego pierścieniami w bliskiej odległości. Przeloty odbyły się bez większych komplikacji choć do końca nie było wiadomo, czy sonda może napotkać na swojej drodze jakieś trudności. Obszar, w którym poruszała się nie był do tej pory nigdy zbadany.
Sonda Cassini ulegnie zniszczeniu już 15 września 2017 roku.
fot. NASA/JPL-CALTECH
Sonda Cassini pierwszego przelotu dokonała w odległości około 3000 kilometrów od warstwy chmur, gdzie ciśnienie zbliżone jest do tego panującego na naszej planecie na poziomie morza. Jest to około 300 kilometrów od wewnętrznej granicy pierścieni Saturna. Już teraz naukowcy ze zdumieniem komentują pierwsze dane zebrane z pokładu sondy. Według nich obszar, w którym poruszała się sonda pozbawiony jest jakiegokolwiek pyłu.
Podczas drugiego przelotu maksymalne zbliżenie do Saturna wyniosło około 2900 kilometrów i prawie 4000 kilometrów od wewnętrznej krawędzi pierścieni. Trzeci bliski przelot nastąpi już za kilka dni, tj. 9 maja. Przed sondą pozostało jeszcze 20 przelotów (łącznie 22 przeloty) po tym czasie sonda zostanie skierowana w kierunku powierzchni Saturna i ulegnie zniszczeniu 15 września 2017 roku.
Sonda Cassini krąży po orbicie biegunowej przelatując nad biegunami Saturna co około 7 dni. Przeloty obejmują niezbadany dotąd zewnętrzny obszar pierścieni. Pozostałe manewry pozwolą na dokładniejsze zbadanie pojedynczych cząstek i gazów, z których składają się pierścienie gazowego olbrzyma. Bliskie przeloty to również doskonała okazja do obserwacji niewielkich księżyców w pobliżu krawędzi pierścieni i możliwość wykonania fantastycznych fotografii z bezpośredniej okolicy Saturna, pierwsze z nich wraz z nagraniem z przelotu prezentujemy poniżej!
Sekwencja zdjęć z pierwszego przelotu sondy Cassini Autor- NASA JPL
Animacja ze 116 zdjęć wykonanych przez sondę Cassini. Autor- NASA JPL