
Przed nami kolejne atrakcyjne dla miłośników astrofotografii wydarzenie. Mowa o koniunkcji Księżyca z Jowiszem, do której dojdzie w nocy z 7 na 8 maja. Obiekty będą widoczne na południowym horyzoncie już w godzinach wieczornych. Największe zbliżenie nastąpi natomiast tuż po 01:00 w nocy. O tym jak, gdzie i o której godzinie dojdzie do wspomnianej koniunkcji piszemy w dalszej części aktualności.
Maj to doskonały moment na powrót do obserwacji nocnego nieba.!
Oba ciała będzie dzielił dystans zaledwie
54 minut kątowych. Najbliżej siebie znajdą się one około 01:00 w nocy. Późna pora nie jest jednak wiadomością, która śpiochom całkowicie przekreśli możliwość obserwacji i wykonania dobrej dokumentacji zdjęciowej.
Zbliżone do siebie obiekty będzie bowiem można obserwować już w godzinach wieczornych.
Księżyc znajduje się w
pierwszej kwadrze, tak więc w porównaniu z poprzednią koniunkcją tych obiektów, nie ma mowy o pełni. Przypomnijmy, że zarówno Księżyc jak i Jowisz to
najjaśniejsze obiekty na nocnym niebie. Nikt nie powinien więc napotkać na barierę, która uniemożliwi mu zauważenie ich na nocnym niebie. Co istotne, już przy pomocy
lornetki możemy uzyskać zadowalające nas rezultaty. Trzeba jedynie liczyć na przyjazne nastawienie pogody, która lubi płatać figle - szczególnie podczas deszczów meteorów czy innych niecodziennych zjawisk.
Zachęcamy również wszystkich obserwatorów nieba do wysyłania własnych fotografii wykonanych podczas samodzielnych obserwacji.
Za pomocą formularza (Wymaga rejestracji) zamieszczonego na naszej platformie możecie w łatwy sposób załadować dowolny plik z własnego komputera. Przed wysłaniem zalecamy podpisanie zdjęcia (data, miejsce, konfiguracja sprzętu, nazwa uwiecznionego obiektu). Każde oczywiście docenimy i zamieścimy na łamach naszego serwisu.
"Fotografie użytkowników portalu"
07.05.2017 Przesłane zdjęcia przez użytkownika
gr3.
Księżyc i Jowisz 08.05.2017 - 01:00 (Kliknij aby powiększyć)
Zobacz też:
- Sprawdź aktualne zachmurzenie
- Kalendarz zjawisk astronomicznych w 2017 roku
- Sonda Cassini po pierwszych dwóch przelotach między Saturnem a pierścieniami - maj 05 2017
Źródło: astronomia24.com