Jakiś czas temu sonda Cassini przesłała na Ziemię nowe zdjęcia
pierścienia B Saturna. Dotąd nie mieliśmy do czynienia ze zdjęciami przedstawiającymi go z tak bliskiej odległości. To nie ostatnie cenne materiały z jakimi mogliśmy mieć do czynienia. Cassini dostarczyła naukowcom jeszcze więcej zdjęć – w tym zbliżenie na
pierścień A. Zaznaczyć należy, że jest to jednak już ostatni etap misji sondy. Po 20 latach pracy Cassini wejdzie w atmosferę Saturna. Ma to nastąpić już we wrześniu.
To już ostatni etap misji sondy Cassini
fot. NASA JPL
Na fantastycznych zdjęciach pierścienia B Saturna sonda nie poprzestała. Tym razem Cassini wykonała zdjęcia pierścienia A również w ogromnym zbliżeniu. Cząstki pierścienia A mają zwykle rozmiar od kilku metrów do centymetra, co sprawia, że nadal zbliżenie to jest zbyt małe, by móc mówić o
pełnych możliwościach zbadania pierścienia. Zdjęcie wykonano w odległości około 113,000 km od Saturna w skali 690 metrów na piksel.
Sonda Cassini od listopada krąży po orbicie biegunowej przelatując nad biegunami
Saturna co około 7 dni. Przeloty obejmują niezbadane dotąd zewnętrzne obszary pierścieni. Dzięki zaplanowanym manewrom możliwe jest zebranie pojedynczych cząstek i gazów, z których składają się
pierścienie gazowego olbrzyma. Dzięki bliskim przelotom udało się wykonać fantastyczne fotografie, które z całą pewnością zapiszą się w historii badań kosmosu.
Zdjęcia, które prezentujemy przestawiają pierścienie A i B Saturna. W tak ogromnym zbliżeniu jeszcze nigdy nie mogliśmy ichpodziwiać. Co istotne, w najbliższych miesiącach na Cassini dostarczy na Ziemię pełną dokumentację z misji. Możemy więc spodziewać się, że świetnych ujęć będzie zdecydowanie więcej.
Pierścienie Saturna zbudowane są z
cząstek lodu i skał, które krążą wokół planety. W zależności od gęstości materiału tworzą pojedyncze wąskie pasma lub wstęgi. Średnica głównych pierścieni Saturna wynosi ok. 250,000 km. Natomiast ich grubość nie przekracza 10m. W niektórych pierścieniach występują formacje wystające na wysokość 3 km nad nimi.
Sonda Cassini została wystrzelona w październiku 1997 roku, siedem lat później (w lipcu 2004 roku) stała się pierwszym sztucznym satelitą Saturna.
Pierścień A fot:NASA/JPL-Caltech/Space Science Institute
Pierścień B fot:NASA/JPL-Caltech/Space Science Institute
Pierścień B fot:NASA/JPL-Caltech/Space Science Institute
Źródło: nasa.gov