
Europejskie Obserwatorium
ESO opublikowało niezwykłe zdjęcia gwiazdy WR 22 oraz jej otoczenia. W tym wypadku możemy ujrzeć przepiękną Mgławice Carina. WR 22 jest gwiazda posiadająca masę aż 70 razy większa od Słońca! Gwiazdy o takiej masie są znane z intensywnych promieniowań, które są spowodowane wiatrami gwiazdowymi rozprzestrzeniającymi ich materie.
Gwiazda Wolfa-Rayeta 22 oraz Mgławica Carina
fot. ESO
Gwiazda
Wolfa-Rayeta została nazwana tak od dwóch nazwisk francuskich astronomów, którzy jako pierwsi zdołali zidentyfikować ją w połowie XIX wieku. Mimo, że gwiazda znajduje się ponad 5000 lat świetlnych od Ziemi, jest mało prawdopodobne aby ujrzeć ją gołym okiem nawet przy dobrych warunkach. Gwiazdę otacza kolorowe tło z Mgławicy Carina, jest ono tworzone przez interakcje pomiędzy intensywnym ultrafioletowym promieniowaniem pochodzącym od WR 22 oraz innych gorących masywnych gwiazd, które także znajdują się w otoczeniu mgławicy. Na zdjęciu bez problemu możemy dostrzec również chmurę dużych rozmiarów, jest ona skupiskiem gazów złożonych przede wszystkim z wodoru.
Mgławica Carina znana również jako NGC 3372 znajduje się w konstelacji Kila. Została odkryta w 1751 roku przez Nicolasa Louisa de Lacaille. Mgławica ta znajduje się w odległości około 7500 lat świetlnych od Ziemi w ramieniu Strzelca, a jej rozmiary są szacowane na 260 lat świetlnych.
-Zdjęcia w pełnej rozdzielczości na eso.org
Źródło: universetoday.com,
eso.org,
wikipedia.org