Europejska Fundacja Kosmiczna informuje, że zmuszona jest zawiesić prace nad kolejną edycją European Rover Challenge, największego europejskiego wydarzenia robotyczno-kosmicznego. Powodem tej decyzji są problemy z rozliczeniem ostatniej edycji, która odbyła się we wrześniu w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym w Jasionce koło Rzeszowa.
Komunikat EFK w sprawie organizacji kolejnej edycji European Rover Challenge
fot. ERC
Trwające cztery dni, ERC 2016 obejmowało międzynarodowe zawody robotów marsjańskich, pokazy naukowo-technologiczne, prezentacje i warsztaty przygotowane przez 50 wystawców, debatę Europejskiej Agencji Kosmicznej, konferencję gospodarczo-naukową, podczas której po raz pierwszy zaprezentowano założenia Polskiej Strategii Kosmicznej oraz warsztaty mentoringowe. W wydarzeniu wzięło udział 20 tysięcy zwiedzających (wstęp na ERC był wolny) i ponad 200 konstruktorów z całego świata. Na jego temat ukazało się prawie 1500 publikacji medialnych. ERC wywołało także ponad 400 000 aktywności w mediach społecznościowych.
Całkowity koszt wydarzenia wyniósł 470 tysięcy złotych. Zgodnie z umową pomiędzy Europejską Fundacją Kosmiczną a Urzędem Marszałkowskim Województwa Podkarpackiego, który był współorganizatorem ERC, dofinansowanie miało wynieść 300 tysięcy złotych. Na pozostałą kwotę złożyły się środki sponsorskie pozyskane przez Fundację oraz wkład własny Fundacji. Urzędnicy zakwestionowali prawidłowe wykonanie umowy oraz naliczyli karę umowną w wysokości 10% kwoty dofinansowania. Zdaniem pracowników Urzędu nie zostało zapewnione tłumaczenie podczas konferencji trzeciego dnia wydarzenia, a tonaż ziemi wykorzystanej podczas budowy toru marsjańskiego był mniejszy niż planowano.
Fundacja nie zgadza się z zastrzeżeniami urzędników. W licznych pismach i podczas spotkań z przedstawicielami Urzędu Marszałkowskiego dowiodła, że tłumaczenie nie było przedmiotem umowy, zaś ilość ziemi wykorzystana podczas zawodów przy budowie olbrzymiego toru marsjańskiego była zgodna z zapotrzebowaniem przedstawionym w dokumentacji projektu, zatwierdzonej przez Urząd.
–
Niewypłacenie przez Urząd Marszałkowski pełnej kwoty zapisanej w umowie spowodowało konieczność pokrycia przez Fundację wydatków poniesionych na organizację ERC 2016 ze środków własnych. W konsekwencji Fundacja nie dysponuje już żadnymi innymi środkami, z których moglibyśmy pokryć pierwszy etap prac przygotowawczych do kolejnej edycji European Rover Challenge – wyjaśnia Łukasz Wilczyński, prezes Europejskiej Fundacji Kosmicznej. –
Brak porozumienia z urzędnikami w kwestiach finansowych zmusił nas do podjęcia trudnej decyzji o zawieszeniu organizacji kolejnej edycji ERC. Chcemy wykorzystać ten moment do zastanowienia się nad przyszłością projektu. Wierzę, że Fundacja pokona wszelkie trudności i za rok ERC powróci na mapę największych wydarzeń robotyczno-kosmicznych.
Misją Europejskiej Fundacji Kosmicznej jest popularyzacja nauki, promowanie wiedzy i wspieranie projektów badawczych związanych z technologią kosmiczną, inżynierią i astronomią. Fundacja zajmuje się współpracą i transferem wiedzy między przedsiębiorstwami i instytucjami. Jest organizacją non-profit.
Informacja prasowa: PlanetPR