Amerykańska agencja kosmiczna NASA poinformowała, że pod koniec listopada rozpocznie się nowy etap misji sondy Cassini. Nowe wytyczne zakładają dwudziestokrotne zbliżenie się sondy w okolice pierścieni Saturna i dokonanie szczegółowych badań i obserwacji. 30 listopada po przelocie Cassini w okolicach księżyca Saturna - Tytana rozpocznie się cykl manewrów, który potrwa do 22 kwietnia 2017 roku.
Sonda Cassini została stworzona do badań Saturna, jego pierścieni oraz księżyców.
fot. NASA
Sonda Cassini będzie krążyć po orbicie biegunowej przelatując nad biegunami Saturna co około 7dni. Przelot obejmować będzie niezbadany dotąd zewnętrzny obszar pierścieni. Dwadzieścia zaplanowanych manewrów pozwoli na zebranie pojedynczych cząstek i gazów, z których składają się pierścienie gazowego olbrzyma. Bliskie przeloty to również doskonała okazja do obserwacji niewielkich księżyców w pobliżu krawędzi pierścieni i możliwość wykonania fantastycznych fotografii z bezpośredniej okolicy Saturna, które z całą pewnością zapiszą się w historii badań kosmosu.
Sonda Cassini została wystrzelona w październiku 1997 roku, siedem lat później (w lipcu 2004 roku) stała się pierwszym sztucznym satelitą Saturna.