W najbliższy poniedziałek, tj. 9 maja 2016 r. będziemy świadkami jednego z najciekawszych zjawisk astronomicznych w tym roku. Mowa o tranzycie, który polegać będzie na przejściu Merkurego na tle tarczy słonecznej. Zjawisko takie, co należy podkreślić nie zdarza się zbyt często. Następną okazję do obserwacji będziemy mieć dopiero za trzy lata.
Tranzyt to zjawisko, które przyciąga obserwatorów z całego świata...
Tranzyt to zjawisko astronomiczne, które w tym przypadku polegać będzie na przejściu planety Merkury przez tarczę słoneczną. Zjawisko to jest na tyle rzadkie, że budzi zainteresowanie obserwatorów z całego świata. W tym miejscu podkreślić należy, że zmuszeni do skorzystania z internetowych transmisji będą mieszkańcy wschodniej Azji. Z tego obszaru świata najbliższy tranzyt nie będzie bowiem możliwy do obserwacji.
Naszym czytelnikom pragniemy przypomnieć, że ostatni tranzyt Merkurego miał miejsce dziesięć lat temu. Kolejną szansę na obserwacje tego zjawiska będziemy mieć dopiero w 2019 roku. Trudno więc powstrzymać się od zachęcenia Was do wygospodarowania wolnego czasu w najbliższy poniedziałek. Tym bardziej, że do obserwacji tranzytu nie jest potrzebny profesjonalny teleskop. Wystarczy bowiem zwykła lornetka. Pamiętać jednak należy o zabezpieczeniu szkieł filtrami. Najbezpieczniejszą metodą obserwacji wspomnianego zjawiska jest metoda projekcyjna.
Merkury rozpocznie astronomiczny spektakl o godzinie 13:12 a zakończy około godziny 20:40. Doskonałe warunki do obserwacji będą mieć mieszkańcy Świnoujścia i okolic, którzy obejrzą tranzyt od początku do końca. Przecinający tarczę słoneczną Merkury będzie jednak doskonale widoczny z każdego innego miejsca w naszym kraju. Oczywiście pod warunkiem, że widowiska nie zepsuje zachmurzone niebo.
Symulacja przejścia Merkurego na tle tarczy Słońca
I kontakt: 13:12 II kontakt: 13:15 Maksimum: 16:57 III kontakt: 20:39 IV kontakt: 20:42
Transmisja na żywo (09.05.2016)
09.05.2016 Przesłane zdjęcie przez użytkownika Josephl.
09.05.2016 Przesłane zdjęcia przez użytkownika waclav59.
09.05.2016 Przesłane zdjęcia przez użytkownika cmk.
09.05.2016 Przesłane zdjęcia przez użytkownika Diablok.
Zachęcamy również wszystkich obserwatorów nieba do wysyłania własnych fotografii wykonanych podczas samodzielnych obserwacji. Za pomocą formularza (Wymaga rejestracji) zamieszczonego na naszej platformie możecie w łatwy sposób załadować dowolny plik z własnego komputera. Przed wysłaniem zalecamy podpisanie zdjęcia (data, miejsce, konfiguracja sprzętu, nazwa uwiecznionego obiektu). Każde oczywiście docenimy i zamieścimy na łamach naszego serwisu.