Ostatnie badania naukowców z Uniwersytetu w Cambridge potwierdziły, że nasza planeta jest aż o 70 milionów lat młodsza niż dotychczas przypuszczano. Według najnowszych badań opartych na dwóch izotopach: hafn-182 oraz wolfram-182, wiek Ziemi oszacowano na 4 miliardy 467 milionów lat.
Odmłodzona o 70 milionów lat Ziemia
W ciągu milionów lat pierwszy z izotopów - hafn rozpadał się i wraz z upływem czasu przekształcał w wolfram. Gdy jądro Ziemi było w etapie formowania się, to właśnie ten drugi pierwiastek wszedł w skład tworzącego się jądra naszej planety. Dzięki porównaniom ilości izotopu wolframu obecnego w powłoce ziemi do ilości tego pierwiastka obecnego w meteorytach, naukowcy mogli ustalić okres czasu w jakim kształtowało się jądro Ziemi.
Jeszcze do niedawna twierdzono, że Ziemia ma około 4 miliardy 537 milionów lat. Według naukowców cały proces kształtowania się naszej planety trwał znacznie dłużej. M.in. na tej podstawie uznano, że trzecia planeta od Słońca jest młodsza o około 70 milionów lat. Oznacza to, że Ziemia, by uzyskać obecny kształt potrzebowała aż 100 milionów lat przekształceń. Do tej pory twierdzono, że zjawisko to zakończyło się po 30 milionach lat.
Źródło: BBC News