W Chile powstanie Gigantyczny Teleskop Magellana. Zakończenie prac zapowiedziano na 2020 rok. Już teraz można twierdzić, że
zwierciadło składające się z siedmiu segmentów - każdy o średnicy 8,4m umożliwi prowadzenie obserwacji z
rozdzielczością 10 razy lepszą niż ta, którą oferuje obecnie popularny teleskop Hubble'a. Koszt inwestycji szacuje się na około pięćset milionów dolarów.
Na stworzenie każdego zwierciadła wykorzystanych zostanie 20 ton szkła
fot. GMTO Corporation
Gigantyczny Teleskop Magellana zostanie wybudowany w Obserwatorium Las Campanas w Chile, gdzie od ponad dziesięciu lat pracują już dwa bliźniacze teleskopy Magellana o średnicach zwierciadła wynoszących 6,5m.
Koszt budowy szacuje się na pięćset milionów dolarów. Środki te zapewniły uniwersytety i jednostki badawcze takie jak: Harvard University, University of Chicago, Carnegie Institution for Science, Smithsonian Astrophysical Observatory, Texas A&M University, University of Arizona, University of Texas at Austin, Australian National University, Astronomy Australia Limited.
Powstający teleskop otrzyma siedem rekordowej wielkości zwierciadeł - każde o
średnicy wynoszącej dokładnie 8,417m. Na stworzenie każdego zwierciadła wykorzystanych zostanie
20 ton szkła, które po odlaniu musi
stygnąć około pół roku. Tak wielkie możliwości jakie będzie dawać Gigantyczny Teleskop Magellana będzie można wykorzystać do
obserwacji obiektów odległych nawet o 10 milionów lat świetlnych od Ziemi. Szanse na odkrycie planet pozasłonecznych i nie tylko będą więc z pewnością duże.
Źródło: wikipedia.org, astronomia24.com