Dziś tj. 8 września czeka nas bardzo ciekawe zjawisko astronomiczne. Księżyc osiągnie perygeum, któremu będzie towarzyszyć pełnia. Perygeum to punkt, w którym Księżyc na orbicie okołoziemskiej znajduje się najbliżej naszej planety. Połączenie tych dwóch zjawisk niemal w jednym czasie stworzy nam wyśmienite warunki do obserwacji. Tarcza naszego naturalnego satelity będzie optycznie większa (7%) i bardziej jasna (15%). To ostatnia szansa, by obejrzeć "Super Księżyc" w tym roku.
Podczas perygeum odległość Księżyca od Ziemi wyniesie 358 tysięcy km. fot: shymuon
Podczas nadchodzącego
perygeum Księżyc znajdzie się w odległości od Ziemi wynoszącej nieco ponad 358 tysięcy kilometrów. Przypomnijmy, że średnia odległość Księżyca od Ziemi wynosi 384 tysięcy kilometrów, natomiast podczas apogeum (Punkt na orbicie eliptycznej ciała okrążającego Ziemię, znajdujący się najdalej od Ziemi) odległość ta wynosi 406,7 tysięcy kilometrów. Sytuacja ta ma miejsce ponieważ orbita Księżyca nie jest idealnie
okrągła, lecz jest spłaszczoną elipsą.
Połączenie pełni Księżyca wraz z perygeum nastąpi
w nocy z 8 na 9 września o godzinie 03:37 czasu polskiego, natomiast sam moment największego zbliżenia Księżyca do Ziemi nastąpi kilka godzin wcześniej, bo już o godzinie
21:38 czasu polskiego.
O godzinie
20:00 odnajdziemy Księżyc na około 12 stopniu południowo-wschodniego horyzontu. Z upływem każdej kolejnej godziny nasz naturalny satelita będzie znajdował się coraz wyżej nad horyzontem ułatwiając tym samym obserwację. Życzymy wszystkim obserwatorom bezchmurnego nieba i standardowo zachęcamy wszystkich do przesyłania nam zdjęć z bezpośredniej obserwacji.
Za pomocą formularza (Wymaga rejestracji) zamieszczonego na naszej platformie możecie w łatwy sposób załadować dowolny plik z własnego komputera. Przed wysłaniem zalecamy podpisanie zdjęcia (data, miejsce, konfiguracja sprzętu, nazwa uwiecznionego obiektu). Każde oczywiście docenimy i zamieścimy na łamach naszego serwisu.
- Porównanie tarczy Księżyca podczas perygeum i apogeum
08.09.2014 Przesłane zdjęcie przez użytkownika
JAREK.
08.09.2014 Przesłane zdjęcie przez użytkownika
siwy_7351.
08.09.2014 Przesłane zdjęcia przez użytkownika
barbara49.
08.09.2014 Przesłane zdjęcie przez użytkownika
cmk.
Zobacz też:
- Sprawdź aktualne zachmurzenie
- Kalendarz zjawisk astronomicznych w 2014 roku
Źródło: astronomia24.com
fot: shymuon