Obserwacje nieba i tworzenie jego świetlnej mapy, mobilne planetarium, malowanie piaskiem, Twoja własna gwiezdna pocztówka, poszukiwanie meteorytów, warsztaty astronomiczne - oto propozycje Centrum Hewelianum na letni wtorkowy wieczór. Te i wiele innych atrakcji gdańskie centrum nauki przygotowało z okazji zbliżającej się Nocy Spadających Gwiazd 12 sierpnia!
12 sierpnia w Centrum Hewelianum w Gdańsku "Noc Spadających Gwiazd".
Letnia noc, niebo i gwiazdy, w dodatku te spadające! To idealna okazja, by wziąć ze sobą znajomych, listę życzeń czekających na spełnienie i przyjść do Centrum Hewelianum.
- Perseidy, popularnie zwane spadającymi gwiazdami, to pozostałości po przelocie komety w pobliżu Słońca, które docierają do ziemskiej atmosfery. Właśnie 12 sierpnia będzie ich na niebie najwięcej, około stu na godzinę – tłumaczy Magdalena Więcek, astronom Centrum Hewelianum.
Ta niepowtarzalna pod względem astronomicznym noc, zapowiada się wyjątkowo na Górze Gradowej. – Zaczynając od umiejscowienia Gwiazdy Polarnej wspólnie stworzymy mapę nieba. Wszystkie gwiazdozbiory zmieścimy w polu 1600 m2. Razem z miłośnikami astronomii wykorzystamy teleskopy, by podziwiać ciekawe obiekty letniego nieba. Przy pomocy wykrywacza metalu poszukamy ukrytych w trawie meteorytów, a ich odkrywcy będą mogli zatrzymać znalezione okazy – opowiada Magdalena Więcek.
Odbędą się także pokazy w mobilnym planetarium, a artystka o pseudonimie Mira Moon namaluje piaskiem ciekawą historię, wplatając w nią wątek Jana Heweliusza.
Warto także zobaczyć wystawę fotografii z czterech edycji konkursu AstroCamera oraz film pt. „O tym, czy gwiazdy spadają”.
Udział w atrakcjach jest bezpłatny. Tej nocy obowiązuje bilet promocyjny w cenie 5 zł na wszystkie wystawy. Zapraszamy!
Kiedy: 12 sierpnia 2014 w godz.: 18:00 do 00:00
Gdzie: Centrum Hewelianum
ul. Gradowa
80-802 Gdańsk
(nad Dworcem PKS)
Więcej informacji: www.hewelianum.pl
Szczegółowy program: Link
Link do wydarzenia na Facebook'u: Link
Zobacz też:
- Maksimum meteorów z roju Perseidów 2014 - Noc z 12/13 sierpnia
- Sprawdź aktualne zachmurzenie
- Kalendarz zjawisk astronomicznych w 2014 roku
Informacja prasowa: Hewelianum