National Geographic zapowiada na całym świecie przełomową dwugodzinną produkcję "
Na żywo z kosmosu", której światowa premiera odbędzie się w marcu. Produkcja będzie relacją na żywo z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, a wystąpią w niej astronauci Rick Mastracchio oraz Koichi Wakata. Produkcja telewizyjna będzie realizowana "na żywo" ze studia wartego 100 mld dolarów, które znajduje się ponad 400 km nad powierzchnią Ziemi i przemieszcza się z szybkością 7.9 km/s.
Na żywo z kosmosu... Z Krańca świata!
Właśnie takiego zadania podjął się kanał telewizyjny National Geographic Channel (NGC), który zamierza zrealizować wiosną program telewizyjny przenoszący widzów poza ziemską stratosferę.
Wiceprezes i dyrektor działu ds. globalnej oferty programowej NGCI Hamish Mykura, zapowiedział dzisiaj, że „Na żywo z Kosmosu” będzie absolutnie wyjątkową i przełomową relacją na żywo z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej oraz Centrum Kontroli Misji, znajdujących się w Houston, w stanie Teksas w USA. Ta realizowana przez studio Arrow Media produkcja zostanie wyemitowana w telewizji w marcu tego roku.
Dzięki unikalnym zdjęciom i dostępowi do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej oraz Centrum Kontroli Misji, widzowie będą mogli wejść na ziemską orbitę i towarzyszyć dwóm astronautom w Stacji Kosmicznej (
Rick Mastracchio i
Koichi Wakata), podczas gdy trzeci astronauta (
Mike Massimino, znany przede wszystkim z pomyślnej naprawy Teleskopu Hubble’a) będzie monitorował całą misję z Centrum Kontroli Misji w Houston. National Geographic Channel planuje premierę programu „ Na żywo z Kosmosu” jednocześnie w 170 krajach. W Wielkiej Brytanii transmisja odbędzie się na Kanale 4.
Międzynarodowa Stacja Kosmiczna okrąża Ziemię raz na 90 minut, a to oznacza, że National Geographic Channel zabierze swoich widzów w podróż dookoła świata. W programie zostaną pokazane niesamowite ujęcia naszej planety, m. in. zachód i wschód Słońca, światła aglomeracji miejskich, zorza polarna, burze z błyskawicami i spadające gwiazdy.
Z kolei dla widzów zainteresowanych awaryjnymi naprawami systemu chłodzenia, które miały ostatnio miejsce i wymagały od astronautów wyjścia w przestrzeń kosmiczną, program „Na żywo z Kosmosu” będzie źródłem wielu szczegółowych informacji o pracy w Kosmosie. Astronauci Mastracchio i Wakata oprowadzą widzów po Stacji i pokażą życie w warunkach zmniejszonej grawitacji, w których spędzili wiele miesięcy. Astronauci opowiedzą, jak śpią „do góry nogami”, utrzymują formę fizyczną, radzą sobie z higieną i oczywiście jak korzystają z toalety – bo jest to niewątpliwie pytanie, które wszyscy na Ziemi sobie zadają. Astronauci przeprowadzą eksperymenty, które nigdy wcześniej nie były pokazywane publicznie, demonstrując w ten sposób, jak bardzo wartościowe są dla nas odkrycia naukowe dokonywane w tym kosmicznym laboratorium.
Dzięki programowi będzie można zrozumieć, jakie korzyści dla ludzi mieszkających na Ziemi przynosi nauka i jej osiągnięcia w Kosmosie, takie jak systemy robotyczne na Stacji Kosmicznej, które stały się inspiracją dla systemów stosowanych w neurochirurgii do usuwania nowotworów mózgu. W trakcie dwugodzinnej produkcji widzowie poznają sylwetki astronautów, kontrolerów lotów kosmicznych i naukowców, którzy pracują na terenie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej oraz w naziemnym Centrum Kontroli Misji amerykańskiej agencji kosmicznej NASA.
Astronauci nie będą jednak jedynymi rozmówcami w tym programie. Także widzowie będą mogli prowadzić rozmowy wideo z astronautami, bowiem obraz z Ziemi będzie transmitowany w przestrzeń kosmiczną, a twarze rozmówców będą widzialne w Stacji Kosmicznej. Po raz pierwszy w historii widzowie będą mogli śledzić pozycję Stacji Kosmicznej, dowiadując się jednocześnie czegoś więcej o mieszkańcach danego regionu, nad którym Stacja przelatuje. Taki „teleskop społecznościowy” pozwoli widzom lepiej poznać mieszkańców Ziemi oraz ich zainteresowania i troski (więcej informacji na ten temat zostanie udostępnionych wkrótce)
Realizacja tego unikatowego programu dla National Geographic Channel na całym świecie była niesamowita – powiedział Tom Brisley, dyrektor kreatywny studia Arrow Media. – Wyzwania technologiczne i logistyczne produkcji na żywo prosto z przestrzeni kosmicznej są oczywiście olbrzymie, lecz nic tak bardzo nie ekscytuje, jak przygotowanie zapierającego dech w piersiach programu, w warunkach zmniejszonej grawitacji, na terenie największego na świecie statku kosmicznego!
Premiera programu „Na żywo z Kosmosu” odbędzie się w marcu tego roku, wraz z premierą programu „KOSMOS”, który jest wspólną produkcją Fox Broadcasting Company oraz National Geographic Channel. Po ponad trzech dekadach od premiery filmu Carla Sagana pt. „Kosmos”, który był niesamowitą, przełomową podróżą przez przestrzeń kosmiczną z perspektywy nauki, dzięki nowej produkcji „KOSMOS” widzowie będą mogli wybrać się w zupełnie nową podróż w kierunku gwiazd. Dotychczasowi współpracownicy Sagana (autorka scenariusza i producent wykonawczy Anna Druyan oraz astronom Steven Soter) przyłączyli się do zespołu prowadzonego przez Setha MacFarlane’a (reżyser seriali animowanych „Family Guy: Głowa rodziny” i „Amerykański tata”), aby stworzyć nową trzynastoodcinkową serię, która ma być kontynuacją oryginalnej produkcji nagrodzonej nagrodami Emmy i Peabody. Seria będzie prowadzona przez znanego astrofizyka i pisarza Neila deGrasse Tysona (autor książek „Death by Black Hole”, „Space Chronicles: Facing the Ultimate Frontier”). Widzowie zobaczą, jak były odkrywane prawa natury oraz jak ludzie określili współrzędne i czas. W serii zostaną pokazane nieznane dotąd historie, które stały się częścią heroicznej podróży człowieka w kierunku wiedzy. Widzowie przeniosą się w przestrzeni i czasie do nowych światów, aby uzyskać najszerszą możliwą perspektywę na cały Kosmos.
Po ponad 50 latach załogowych lotów w Kosmos program „Na żywo z Kosmosu” przeniesie telewizję kablową na ziemską orbitę – z pewnością nie należy tego przegapić.
Na żywo z Kosmosu” jest produkowany przez studio Arrow Media. Dyrektorem kreatywnym i wykonawczym w ramach Arrow Media jest Tom Brisley, a producentami wykonawczymi Al Berman i Sally Dixon. Z ramienia National Geographic Channels International (NGCI) Hamish Mykura, wiceprezes i dyrektor działu ds. globalnej oferty programowej NGCI.
Więcej informacji na witrynie:
natgeotv.com
Informacja prasowa: Barbara Pade - Biuro Prasowe Nat Geo Channel i Nat Geo WILD.