6 miesięcy potrzebowała ekipa NASA, by zgromadzić milion zdjęć odległych zakątków kosmosu. Setki tysięcy kilometrów nieba udokumentowano dzięki wystrzelonej sondzie
WISE, pracującej przy pomocy energii słonecznej. W dalszej części newsa powiemy m.in. o zadaniach sondy WISE, o oszałamiających rezultatach jej pracy i szokującym postępie technologicznym.
"Mgławice widoczne w podczerwieni" - NASA JPL-Caltech UCLA
Zadaniem sondy WISE jest skanowanie przestrzeni nieba, odszukiwanie komet i groźnych asteroid. Dzięki niej będzie możliwa ochrona naziemnych elektrowni słonecznych, które są narażone na zniszczenia ze strony asteroid.
Materiały wykonane przez WISE są oszałamiające. W obecnym tekście prezentujemy mgławicę, znajdującą się około 6000 lat świetlnych od naszej planety.
"Ten obraz ma dwa serca, jedno jest serce Walentynki, a drugie ludzkie, takie jakie masz w swoim ciele" - powiedział Ned Wright z University of California, Los Angeles, który przedstawił nowe zdjęcie.
- Mgławica w pełnej rozdzielczości (26MB)
Sonda WISE (Wide-field Infrared Survey Explorer)
fot. NASA
Wright do dziś nie może uwierzyć, jak na przestrzeni swojej kariery zmieniła się technologia obserwacji nieba - przeszedł bowiem z obserwacji w 4 pikselach do dzisiejszych 4 milionów pikseli osiąganych przy pomocy sondy WISE.
"To niesamowity postęp w astronomii , wraz z kamerami rośnie współczynnik mln energii i to na przełomie kilku dziesięcioleci" - powiedział.
Sonda WISE zakończy pierwszą mapę nieba już w lipcu 2010 r.
Źródło: nasa.gov