W niedzielę 14 kwietnia będziemy mieli okazję do obserwacji potrójnej koniunkcji. W zjawisku wezmą udział aż trzy ciała niebieskie - Księżyc, Jowisz oraz Aldebaran (najjaśniejsza gwiazda gwiazdozbioru Byka). Przypomnijmy, koniunkcja to ustawienie ciał niebieskich w jednej linii na niebie. Obserwacje możemy rozpocząć tuż po zachodzie Słońca. Wystarczy, że skierujemy swój wzrok nad zachodni horyzont.
Obserwację możemy rozpocząć już kilkadziesiąt minut po zachodzie Słońca
Księżyc podczas koniunkcji będzie znajdował się tuż przed pierwszą kwadrą. Odległość jaka będzie dzielić go od Jowisza wyniesie zaledwie 2 stopnie. Nie możemy również zapomnieć o Aldebaranie, który znajdzie się w odległości 4 stopni od tarczy naszego naturalnego satelity.
Obecnie, Jowisz zaraz po Księżycu jest najjaśniejszym obiektem nocnego nieba. Nie będziemy mieć więc żadnych problemów z jego lokalizacją. Podczas obserwacji warto posiadać przy sobie małą lornetkę, dzięki której będziemy mogli dostrzec nie tylko kratery i powierzchnię Księżyca, ale także Jowisza wraz z jego czterema największymi księżycami Callisto, Ganimedes, Io oraz Europa.
Standardowo
zachęcamy wszystkich obserwatorów nieba do wysyłania własnych fotografii wykonanych podczas samodzielnych obserwacji.
Za pomocą formularza (Wymaga rejestracji) zamieszczonego na naszej platformie możecie w łatwy sposób załadować dowolny plik z własnego komputera. Przed wysłaniem zalecamy podpisanie zdjęcia (data, miejsce, konfiguracja sprzętu, nazwa uwiecznionego obiektu). Każde oczywiście docenimy i zamieścimy na łamach naszego serwisu.
15.04.2013 Przesłane zdjęcia przez użytkownika
krolo76.
15.04.2013 Przesłane zdjęcia przez użytkownika
JAREK.
15.04.2013 Przesłane zdjęcie przez użytkownika
Robob.
15.04.2013 Przesłane zdjęcie przez użytkownika
Poul12.
Symulacja koniunkcji 14.04.2013 - 20:00
Źródło: astronomia24.com