Kosmiczny Teleskop Hubble'a po raz kolejny dokonał zaskakującego odkrycia. Tym razem przyczynił się do odkrycia najstarszej supernowej typu Ia (odmiana supernowej powstająca w wyniku eksplozji białego karła.) Supernowa SN UDS10Wil, bo takie oznaczenia otrzymała, eksplodowała ponad 10 miliardów lat temu. Tego typu odkrycie posłuży naukowcom do mierzenia kosmicznych odległości oraz pozwoli przyjrzeć się procesowi rozszerzania się Wszechświata.
Supernowa SN UDS10Wil Credit: NASA, ESA, - Z. Levay (STScI)
Na wykonanych przez Teleskop Hubble'a zdjęciach możemy dostrzec wczesne czasy formowania się Wszechświata. Supernowa została odkryta w ramach programu CANDELS+CLASH Supernova Project. Projekt ten od 2010 roku zajmuje się poszukiwaniem tego typu obiektów oraz badaniem, w jaki sposób zmieniają się na przestrzeni czasu. Projekt ma na swoim koncie odkrycie ponad stu supernowych różnych typów, które eksplodowały od 2,4 do 10 miliardów lat temu.
Naukowcy nadal nie mają pewności w jaki sposób powstają tego typu obiekty. Jedna z teorii mówi, że supernowe powstają na skutek zderzenia się dwóch białych karłów. Według drugiej tezy biały karzeł stopniowo pochłania materię z towarzyszącej mu gwiazdy. Najnowsze odkrycie z całą pewnością może przyczynić się do rozwiązania tej niezwykłej zagadki.
Do ciekawostek należy fakt, że nowo odkryta supernowa znajduje się o około 350 milionów lat świetlnych dalej niż jej poprzedniczka - najbardziej odległa znana nam supernowa SN SCP-0401.
(Kliknij na zdjęcie aby powiększyć)
Credit: NASA, ESA, A. Riess (STScI and JHU), and D. Jones and S. Rodney (JHU)
Widoczna galaktyka przed wybuchem supernowej, w trakcie oraz sam błysk.
Źródło: nasa.gov, The Astrophysical Journal