Łazik
Curiosity przesłał na Ziemię kolejną porcję zdjęć Marsa. Wśród nich znalazły się zupełnie nowe - wykonane
nocą fotografie, które mają na celu nie tylko prezentację planety w zupełnie nowych realiach. Naukowcy przy pomocy zainstalowanej na łaziku kamery Mars Hand Lens Imager liczą bowiem na odkrycie fluorescencyjnych minerałów. By do tego doszło muszą zostać spełnione pewne warunki.
Czy na nocnych zdjęciach Marsa uda się odkryć fluorescencyjne minerały?
fot. NASA/JPL-Caltech/MSSS
Na fotografii uchwycono skałę
Sayuney, którą podświetlono białymi diodami LED oraz oświetleniem ultrafioletowym. Jak informują naukowcy celem pozyskania zdjęć wykonanych przy pomocy tej techniki jest zgromadzenie materiału dotyczącego budowy skały. Jeżeli na zdjęciach odkryte zostaną fragmenty o zabarwieniu zielonym, żółtym, pomarańczowym lub czerwonym oznaczałoby to odkrycie
fluorescencyjnych minerałów.
Przypomnijmy, że łazik Curiosity wylądował na Marsie 6 sierpnia 2012 roku, o godzinie 7:31 (czas w Polsce). Maszyna o masie 899 kilogramów jest w stanie pokonywać przeszkody o wysokości nawet 65 centymetrów. Dystans jaki może pokonać w ciągu doby wynosi obecnie 200 metrów.
Curiosity pracuje na Marsie coraz intensywniej. Celem misji jest m.in.
badanie gruntu oraz jego analiza chemiczna. Poszukiwania skupiają się m.in. na odkrywaniu ewentualnych śladów istnienia żywych organizmów.
- Nowe zdjęcia wykonane przez łazik Curiosity.
Image credit: NASA/JPL-Caltech/MSSS
Źródło: nasa.gov