W czwartek 12 lipca o godzinie 18:50 CEST doszło na Słońcu do silnego rozbłysku klasy X1.4 z dużej grupy plam 1520. Wczorajszy rozbłysk w najsilniejszej klasie X trwał przez ponad 40 minut, a w jego trakcie doszło do koronalnego wyrzutu masy (CME). Duża część obłoku plazmy została skierowana w stronę Ziemi. Istnieje duża szansa na powstanie zórz polarnych - również nad obszarem naszego kraju.
Rozbłysk klasy X1.4 z grupy plam 1520
fot. NASA, SDO
Zorze polarne nad naszym krajem nie należą do zjawisk popularnych. Fakt, że się zdarzają jest jednak niepodważalny. W sieci możemy znaleźć wiele zdjęć wykonanych przez obserwatorów nieba. W ramach ciekawostki warto wspomnieć o zróżnicowanych kolorach zórz. Ich barwa zależy głównie od określonego gazu. Tlen świeci na zielono i czerwono. Azot daje barwę purpurową i bordo. Wodór i hel odpowiadają natomiast za kolor niebieski i fioletowy.
Istnieje bardzo duża szansa na zobaczenie zorzy polarnej w wielu regionach świata w tym na terenie naszego kraju. Jednak największa szanse mają miejscowości w okolicach koła podbiegunowego jak i w krajach skandynawskich. Podczas trwania burzy magnetycznej mogą pojawiać się również lokalne problemy z łącznością radiową i systemami nawigacji satelitarnych GPS.
Wiatr słoneczny wejdzie w bezpośredni kontakt z ziemską magnetosferą w sobotę około godziny 12:20 CEST +/- 7 godzin. Zachęcamy wszystkich do prowadzenia obserwacji. Wiele zależeć będzie m.in. od warunków pogodowych.
Przypominamy również o możliwości śledzenia aktualnego rozmieszczenia zorzy polarnej na naszej stronie.