W roku 2011 obchodzimy 400-lecie urodzin gdańskiego astronoma Jana Heweliusza. Z tej okazji w PAN Bibliotece Gdańskiej odbędzie się wystawa zatytułowana Jan Heweliusz i nauka w XVII wieku (Johannes Hevelius and Science in the 17th Century). Ekspozycja towarzyszy organizowanej przez PAN Instytut Historii Nauki i PAN Bibliotekę Gdańską międzynarodowej konferencji naukowej pt. Hevelius 2011.
400-lecie urodzin gdańskiego astronoma Jana Heweliusza.
Celem wystawy jest ukazanie Jana Heweliusza i jego osiągnięć naukowych na tle współczesnych mu uczonych działających zarówno w Gdańsku, jak i w całej Europie oraz jego poprzedników i następców. Uwzględnienie takich naukowców jak Krüger, Kepler, Brahe czy Galileusz ma za zadanie wskazanie źródeł Heweliuszowych inspiracji. Z drugiej natomiast strony, rozważania Huygensa czy też Newtona stanowią nawiązanie do myśli gdańskiego astronoma, próbę zmierzenia się z podjętymi przez niego tematami.
Podczas wystawy zwiedzający będą mieli okazję obcować z najwspanialszymi dziełami drugiego po Koperniku polskiego astronoma. Zaprezentowane zostaną zarówno te najsławniejsze, wśród których znajdują się między innymi Selenographia i Machina coelestis, jak i mniej znane, jak chociażby Observatio eclipseos Solaris, czy też Dissertatio de nativa Saturni facie. Część z zaprezentowanych dzieł Heweliusza została napisana w formie naukowych listów adresowanych do jego przyjaciół, jak chociażby Epistolae II. Prior De motu Lunae libratorio. Posterior De utriusque Luminaris defectu, które astronom skierował do Giovanniego Battisty Riccioliego i Pierre’a Des Noyers.
(Kliknij na zdjęcie aby powiększyć)
Zwiedzający będą mieli okazję do zaobserwowania jak kunsztownie i z jak wielką dbałością o szczegóły zostały wydane dzieła Heweliusza. Wszystkie wyszły spod pras gdańskich drukarni, część powstała w drukarni będącej własnością gdańskiego astronoma.
Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych postacią i osiągnięciami wielkiego gdańszczanina, który na stałe zapisał się na kartach historii światowej nauki!
Anna Potorska
Polska Akademia Nauk Biblioteka Gdańska
Redakcja serwisu dziękuje za przesłany tekst.