NAJCIEKAWSZE NEWSY

Astrofotografie Użytkowników

Dołącz do nas na Facebooku

Patronat medialny 2024

Astronomia24

Astronomia24

Astronomia24

Astronomia24

Astronomia24
Astronomia24


Astronomia24

Reklama

Inżynieria danych satelitarnych i kosmicznych – nowy kierunek studiów odpowiedzią na potrzeby sektora kosmicznego

AstronautykaInstytut Geodezji i Geoinformatyki z Wydziału Inżynierii Kształtowania Środowiska i Geodezji Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu uruchomił unikatowy w skali kraju kierunek studiów inżynierskich „Inżynieria danych satelitarnych i kosmicznych”. Łączy on naukę z praktyką w jednym z najszybciej rozwijających się sektorów gospodarki — sektorze kosmicznym. Powstanie kierunku poprzedziła kilkumiesięczna analiza potrzeb polskich podmiotów sektora kosmicznego. Wszystko po to, by zapewnić studentom nowoczesne studia, odpowiadające na realne oczekiwania rynku.

Image  by Astronomia24
Nowy kosmiczny kierunek studiów we Wrocławiu


Wokół Ziemi krąży coraz większa liczba satelitów, a wraz z nimi rośnie ilość danych pozyskiwanych z orbity na potrzeby analiz pogodowych, geoprzestrzennych i środowiskowych. Dane te mają kluczowe znaczenie nie tylko dla zrównoważonego rozwoju, zarządzania miastami i reagowania na zmiany klimatu, ale również dla monitorowania infrastruktury krytycznej oraz oceny bezpieczeństwa – m.in. poprzez analizę przemieszczeń terenu z wykorzystaniem techniki InSAR. Odpowiedzią na pytanie „Jak skutecznie analizować te dane? Jest nowy kierunek na Wydziale Inżynierii Kształtowania Środowiska i Geodezji Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu — „Inżynieria danych satelitarnych i kosmicznych”.

To pierwsze w Polsce i jedno z nielicznych na świecie interdyscyplinarnych studiów inżynierskich skupionych na przetwarzaniu i analizie danych satelitarnych i kosmicznych. Studenci zdobędą wiedzę z zakresu programowania, teledetekcji, systemów nawigacyjnych, analizy danych z użyciem sztucznej inteligencji oraz projektowania przyszłych misji satelitarnych.

Astronomia24


Zajęcia poprowadzą eksperci sektora kosmicznego

Za kształt kierunku odpowiadają specjaliści współpracujący z Europejską Agencją Kosmiczną oraz z polskim sektorem kosmicznym — zarówno akademicy, jak i praktycy mający doświadczenie w tworzeniu Globalnych Nawigacyjnych Systemów Satelitarnych (GNSS), narzędzi do obserwacji Ziemi czy analizie pogody kosmicznej. To także naukowcy skupieni wokół ESA_Lab@UPWr — laboratorium utworzonego we współpracy z Europejską Agencją Kosmiczną, które stanowi centrum rozwoju technologii nawigacyjnych i teledetekcyjnych oraz przestrzeń dla studentów i młodych naukowców zainteresowanych eksploracją kosmosu.

„To kierunek, który nie powstał w akademickiej bańce, lecz w dialogu z przemysłem i instytucjami sektora kosmicznego. Dla naszych studentów oznacza to nie tylko solidne podstawy teoretyczne, ale przede wszystkim praktyczne umiejętności, które mogą natychmiast wykorzystać na rynku pracy”podkreśla dr inż. Radosław Zajdel, opiekun kierunku.


Praktyczne przygotowanie do pracy w branży kosmicznej

Program studiów będzie skupiony na pozyskaniu przez studentów umiejętności praktycznych, niezbędnych do podjęcia pracy w podmiotach sektora kosmicznego. Dlatego obejmie m.in. zajęcia z przetwarzania danych teledetekcyjnych, wizualizacji na mapach cyfrowych, satelitarnych systemów obserwacji Ziemi, nawigacji, planowania misji kosmicznych oraz zaawansowanego programowania. Osoby, które wybiorą nowy kierunek odbędą praktyki w firmach i instytucjach związanych z sektorem kosmicznym — od start-upów po agencje kosmiczne. Plan studiów ułożony został w ten sposób, aby kontakt z przyszłymi pracodawcami pojawiał się jeszcze w murach uczelni, np. w ramach semestralnych projektów problemowych. Dzięki temu absolwenci będą przygotowani do pracy m.in. w przedsiębiorstwach z branży kosmicznej i data science, agencjach rządowych, centrach badawczych czy instytucjach wspierających administrację.

Rekrutacja już trwa

Nowy kierunek to szansa dla osób, które chcą budować kompetencje przyszłości na styku nauki, technologii i eksploracji kosmosu. Rekrutacja na rok akademicki 2025/2026 właśnie się rozpoczęła. Szczegóły dotyczące programu studiów oraz procesu rekrutacyjnego dostępne są na stronie: upwr.edu.pl


Źródło: Space Agency
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Nick:

Kod potwierdzający:
CAPTCHA ImageRefresh Image


Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?

Ostatnio poruszane tematy

  Temat Wyświetleń Odpowiedzi Ostatni post
Nie mamy pojęcia - Recenzj...
KSIĄŻKI I CZASOPISMA ASTRONOMICZNE
2969 2 Kosmiczny_Andrzej
30-03-2025 20:27
O życiu pozaziemskim...
WSZECHŚWIAT
4756 3 Kosmiczny_Andrzej
27-03-2025 09:46
Planetaria w Polsce
ASTRONOMIA OGÓLNA
948 1 Kosmiczny_Andrzej
27-03-2025 07:36
Dobre kamery na obserwacje ...
TELESKOPY I SPRZĘT OPTYCZNY
15363 6 BarteKostek
11-03-2025 20:31
Słońce
OBSERWACJE NIEBIA I ZJAWISK
60586 43 Kosmiczny_Andrzej
04-02-2025 18:52